Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Częstochowie

1 września 2023 r., w Częstochowie, pod pomnikiem „Poległym w Obronie Ojczyzny”, z udziałem przedstawicieli Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, odbyły się uroczystości związane z 84. rocznicą wybuchu II wojny światowej.

W uroczystościach Koło Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Częstochowie reprezentowali: plut. rez Artur Wojciechowski – prezes Koła, ppor. OT Adam Dłużniak, ppor. rez. Krszysztof Ciupis i Krzysztof Buchajczuk.

 

 Częstochowskie uroczystości zaczęły się już o godz. 8.30 na Cmentarzu Kule. Na znajdujących się tam mogiłach żołnierzy 7 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego, poległych w wojnie obronnej z 1939 roku, znicze zapalili zastępca prezydenta Częstochowy Bartłomiej Sabat, wiceprzewodniczący Rady Miasta Łukasz Kot wraz z przedstawicielami częstochowskiego Koła ZOR RP.

O godz. 10 rozpoczęły się główne uroczystości na Placu Pamięci Narodowej. Ze strony samorządu Częstochowy wziął w nich udział prezydent Krzysztof Matyjaszczyk wraz z wiceprzewodniczącym Rady Miasta Łukaszem Kotem. Obecni byli częstochowscy parlamentarzyści, reprezentanci powiatu i województwa, wojska i innych służb mundurowych, członkowie związków kombatanckich. Licznie zgromadziła się młodzież częstochowskich szkół podstawowych i średnich, w tym klas mundurowych.  


Uroczystość miała przebieg zgodny z ceremoniałem wojskowym. Pododdział Honorowy wystawiła Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca. Prowadzący uroczystość przybliżył krótko zasięg i charakter konfliktu sprzed 84 lat, który rozpoczął się od napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę. Następnie głos zabrał prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, który powiedział m.in. Choć to, co wydarzyło się w tamtych dniach, wydaje się być odległe w czasie, niech ta rocznica będzie przypomnieniem, że historia ma moc przekazywania nam istotnych lekcji. (…)  Przede wszystkim z tych ciężkich czasów możemy wyciągnąć ducha jedności i odwagi, jakiego przejawili nasi przodkowie. Dzięki ich poświęceniu i oddaniu Polska powstała na nowo, dając nam możliwość życia w wolności i suwerenności. To jest nasze dziedzictwo, które powinniśmy pielęgnować, szanować i przekazywać dalej. Doceniając poświęcenie naszych przodków, dbajmy o to, co dziś tworzy naszą ojczyznę. Bądźmy odpowiedzialni za nasze wzajemne relacje, reagujmy, gdy słabszym dzieje się krzywda. Nie pozwólmy, by agresja niszczyła nasze społeczeństwo.

Modlitwę ekumeniczną w intencji wszystkich ofiar wojny odmówili wspólnie kapelan środowisk kombatanckich ks. Stanisław Rospondek,  proboszcz Parafii Prawosławnej pw. Ikony Matki Boskiej ks. Marcin Bielawski oraz proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej ks. Adam Glajcar. Potem odbył się apel pamięci, po którym delegacje złożyły wieńce pod Pomnikiem Poległym w Obronie Ojczyzny.

Artur Wojciechowski

 Foto: Łukasz Kolewiński

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04