Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

W Lublinie zorganizowano uroczystości 100-lecia odbudowy Państwa Polskiego

9 stycznia 2024 r., w Lublinie, z udziałem przedstawiciela Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, odbyły się uroczystości związane z upamiętnieniem 100-lecia odbudowy Państwa Polskiego.

 

W rocznicowych uroczystościach Koło nr 1 Związku Oficerów Rezerwy RP w Lublinie i Związek Piłsudczyków Oddział Lublin reprezentował Adam Szczerbatko.

 

Wydarzenie to zostało połączone z obchodami 150. rocznicy urodzin Wincentego Witosa, 85. rocznicy śmierci Romana Dmowskiego i Wojciecha Korfantego, 105. rocznicy wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i 100. rocznicy naprawy Skarbu Państwa i Reformy Walutowej Władysława Grabskiego w 1924 roku.

 

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski przy ulicy Gospodarczej.

 

Następnie uczestnicy uroczystości udali się do kościoła Rektoralnego pw Św. Piotra Apostoła przy ulicy Królewskiej, gdzie została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny i za dusze Ojców Niepodległości.

 

Po zakończeniu mszy św. w Trybunale Koronnym wzniesiony został okolicznościowy toast za Ojczyznę i Ojców Niepodległości. Na zakończenie uroczystości w Sali Trybunalskiej odbyła się Konferencja Naukowa poświęcona odbudowie Państwa Polskiego z udziałem prof. Mieczysława Ryby i dr. Roberta Derewendy Dyrektora Lubelskiego Oddziału IPN.

 

Tomasz Dyzma

Foto: Adam Szczerbatko

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04