Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

W Końskowoli (Woj. Lubelskie) uczczono 161. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

22 stycznia 2024 r., w Końskowoli (Woj. Lubelskie) odbyło się spotkanie patriotyczne dla młodzieży związane ze 161. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego, którego współorganizatorem był Piotr Przygodzki - członek Koła nr 1 w Lublinie z Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Spotkanie zorganizowane zostało wspólnie z Dorotą Chyl - przewodnikiem turystycznym i jednocześnie pedagogiem szkolnym pracującym w bibliotece w Końskowoli.

 

W uroczystości, która odbyła się przy grobach bohaterów na Cmentarzu Parafialnym w Końskowoli uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Końskowoli. Wcześniej w szkole przygotowano gazetki tematyczne, które eksponowane były na korytarzach i wystawę książek o tematyce powstańczej, która zagościła w bibliotece szkolnej. Wydelegowani uczniowie udali się na cmentarz parafialny, gdzie zapalili znicze na mogiłach Powstańców Styczniowych: Juliana Feręzewicza i Szymona Wójcika.

 

Julian Feręzewicz był ziemianinem z okolic Sandomierza, wspierał powstańców z 1863 roku. Tuż obok jego grobu, którym opiekują się uczniowie tej szkoły , spoczywa jego syn - Antoni Feręzewicz proboszcz z Końskowoli wielki patriota i społecznik.

 

Szymon Wójcik gospodarz z Pożoga przed wybuchem Powstania Styczniowego był poborcą podatku narodowego. Wspierał powstanie „kosą i gotówką”. Był jednym z wybitniejszych niepodległościowych działaczy chłopskich tego okresu. Jego zasługi wobec sprawy niepodległości Polski wysoko oceniła Maria Konopnicka w mało znanym wierszu zatytułowanym „Szymonowi Wójcikowi w dniu złotego wesela”.

 

Podczas spotkania Piotr Przygodzki opowiedział uczniom historię pobliskiej bitwy powstańczej pod Żyrzynem, która odbyła się 8 sierpnia 1863 r. W wyniku tej zwycięskiej dla powstańców bitwy, polskie oddziały pod dowództwem Michała Haidenreicha – Kruka zdobyły ok. 400 karabinów i 140 tys. rubli.

 

Piotr Przygodzki zaprezentował także wykonany przez siebie sztandar symbolizujący ponad 200 lat historii Polski. Na sztandarze umieszczone są m.in. wizerunki: Tadeusza Kościuszki, Józefa Piłsudskiego, Józefa Sowińskiego i Jana Pawła II. Piotr Przygodzki podkreślił, że Powstańcy Styczniowi zawsze będą dla nas niezwykłym symbolem odwagi, patriotyzmu i wzorem do naśladowania.

 

D. C. i M. Ł.

Foto: Dorota Chyl

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04