Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Członkowie Okręgu Lubelskiego ZOR RP uczcili pamięć powstańców styczniowych w Kazimierzu Dolnym (Woj. Lubelskie)

W przeddzień 161. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, 21 stycznia 2024 r., w kazimierskiej Farze, z udziałem członków Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterskich powstańców.

 

Związek Oficerów Rezerwy RP reprezentowali: Prezes Okręgu Lubelskiego - Lech Marczak, kpt. w st. spocz. Ryszard Gołąb, kpt. rez. Janusz Rzepka – Prezes Koła Nr 2 ZOR RP w Lublinie oraz Wiceprezes tego Koła - ppor. rez. Piotr Kowalski.

 

Pouczające kazanie z rysem historycznym wygłosił ks. prałat Tomasz Lewniewski – proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła.

 

W Kazimierzu Dolnym o powstaniu styczniowym pamięta się nie przypadkiem. Wielu mieszkańców miasteczka i jego okolic brało w nim udział. Niektórzy oddali w walce życie, innych zesłano na syberyjską katorgę, jeszcze innych pozbawiono majątku i praw obywatelskich.

 

Ludzi i minione wydarzenie upamiętniono w Kazimierzu w kilku miejscach. Na terenie dawnego cmentarza za Farą znajduje się jeden z najstarszych pomników powstania styczniowego – płyta z piaskowca 1917 roku. Tam też znajduje się współczesna płyta z wykutymi nazwiskami poległych powstańców. Na budynku dawnej organistówki umieszczono w 2016 r. płaskorzeźbę w formie krzyża, która upamiętnia ks. Mateusza Serwińskiego proboszcza parafii kazimierskiej od 1861 r., który za działalność cywilną na rzecz powstania został zesłany do Tobolska. Na kazimierskim cmentarzu leżą pochowani powstańcy, min. właściciel Folwarku „Walencja”- Józef Bronowicz.

 

Uczestnicy uroczystości złożyli pod tymi miejscami wieńce i zapalili znicze. Członkowie Związku oddali też cześć Błażejowi Szczypie, powstańcowi spoczywającemu na jednym z najstarszych cmentarzy w Polsce – cmentarzu włostowickim w Puławach.

 

Janusz Rzepka

Foto: Piotr Kowalski

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04