Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Uroczystości w Łodzi w 161. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego z udziałem wiceprezesa Okręgu Łódzkiego ZOR RP

22 stycznia 2024 r., kpt. w st. spocz. Janusz Rzepecki - wiceprezes Okręgu Łódzkiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, wziął udział w uroczystościach w 161. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.

 

Uczestnicy uroczystości wraz z pocztami sztandarowymi z Placu Kościelnego udali się ulicą Łagiewnicką do posesji nr 27. W tym miejscu odbył się uroczysty apel i zostały złożone kwiaty pod tablicą "Gloria Victis 1863 - 1864" upamiętniającą powstańców styczniowych powieszonych na Bałuckim Rynku.

 

Następnie udano się do skrzyżowania ul. Łagiewnickiej z ul. Inflancką, gdzie znajduje się Krzyż Powstańczy, upamiętniający miejsce rozstrzeliwania powstańców. W tym miejscu także odbył się apel i zostały złożone kwiaty oraz zapalono znicze.

 

Ponadto na Cmentarzu Starym w Łodzi odsłonięto nagrobki dwóch powstańców: Aleksandra Cichockiego i Bonifacego Czerniaka.

 

Organizatorem uroczystości był prezes Towarzystwa "Strzelec” Dariusz Nowiński.

 

W uroczystościach udział wzięli m.in. Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Piotr Adamczyk, Wiceprezydent Miasta Łodzi Małgorzata Moskwa -Wodnicka, Komendant 5. Komisariatu Policji - podinsp. Jarosław Wielgus, prezes "Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939" - Jarosław Olbrychowski.

 

Powstanie Styczniowe 1863 r. było największym polskim zrywem narodowym przeciwko imperium rosyjskiemu. Trwało od 22 stycznia 1863 r. do jesieni 1864. Powstańcy z Łodzi (w liczbie ok. 800 osób) rrównież zapisali się w kartach tej historii. 24 lutego 1863 r. stoczyli krwawy bój z Rosjanami pod Dobrą. Niestety, był on tragiczny w skutkach dla powstańców, większość z nich zginęła, część pojmano do niewoli. O wydarzeniach tych przypomina drewniany krzyż znajdujący się niedaleko zbiegu ulic: Łagiewnickiej i Inflanckiej. Znajduje się na nim malutka i skromna tabliczka z napisem: „Miejsce Straceń Powstańców 1863 roku".

 

Zbigniew Kuleta

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04