Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Obchody 161. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Lublinie

22 stycznia 2024 r., w Lublinie, z udziałem mł. chor. rez. Tomasza Dyzmy – prezesa Koła nr 1 Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Lublinie, odbyły się obchody 161. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

 

W tej podniosłej uroczystości mł. chor. rez. Tomasz Dyzma reprezentował także Związek Piłsudczyków Oddział w Lublinie, którego jest prezesem. Związek Piłsudczyków należy do grona Społecznych Opiekunów Grobowca Powstańców Styczniowych A.D. 1863, w 2005 roku doprowadził do remontu grobowca i od tego czasu opiekuje się Powstańczą Mogiłą.

 

Główne uroczystości poprzedziła Msza święta za Powstańców Styczniowych poległych w powstańczych bitwach, pomordowanych i zesłanych na Sybir, która została odprawiona w kościele garnizonowym przy Alejach Racławickich w Lublinie. Po zakończeniu Mszy św. uczestnicy rocznicowych obchodów przeszli na ulicę gen. Mariana Langiewicza, gdzie pod krzyżem i pomnikiem Powstańców Styczniowych złożone zostały wieńce i wiązanki kwiatów, zapalono znicze.

 

Po zakończeniu uroczystości pod pomnikiem powstańców, uczestnicy udali się na cmentarz przy ulicy Lipowej, gdzie przed Grobowcem Powstańców Styczniowych również zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.

 

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz Miasta Lublina, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Zbigniew Wojciechowski, Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie Robert Derewenda, żołnierze Wojska Polskiego z 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej w Lublinie oraz poczty sztandarowe, organizacje kombatanckie i młodzież z lubelskich szkół.

 

Gloria Victis! Chwała Pokonanym!

 

Tomasz Dyzma

Foto: IPN Oddział Lublin

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04

.