Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Członek ZOR RP, potomek Powstańca Styczniowego, oddał hołd Powstańcom Styczniowym poległym pod Węgrowem (Woj. Mazowieckie)

4 lutego 2024 r., w Węgrowie (Województwo Mazowieckie), odbyły się uroczystości religijno-patriotyczne upamiętniające Powstańców Styczniowych poległych w bitwie pod Węgrowem. W uroczystościach uczestniczył członek Zarządu Koła ZOR RP w Starych Babicach, potomek Powstańca Styczniowego, mat w st. spocz. Stanisław Sekuła.

 

Uroczystości z okazji 161 rocznicy bitwy pod Węgrowem rozpoczęły się w mszą św. w Bazylice Mniejszej w Węgrowie, która odprawiona została pod przewodnictwem ks. Prałata Leszka Gardzińskiego w intencji poległych Powstańców, z udziałem pocztów sztandarowych, Wojskowej Asysty Honorowej oraz Miejskiej Orkiestry Dętej. Po mszy św. zabrani przenieśli się na teren przy Kamieniu - Pomniku, gdzie pochowanych jest 66 Powstańców Styczniowych.

 

Burmistrz Węgrowa Paweł Marchela w swoim wystąpieniu podkreślił, że Bitwa pod Węgrowem to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Powstania Styczniowego, które zasłynęło w świecie, przynosząc Polakom należną im chlubę i rozgłos.

 

Podczas uroczystości do zebranych przemawiali: Posłanka na Sejm RP Kamila Gasiuk – Pihowicz, Senator RP Maciej Górski, który również odczytał list od Poseł Marii Koc. W imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika głos zabrał Dyrektor Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych Sylwester Chołast.

 

Podczas uroczystości przedstawiciel Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej w Wyszkowie Sylwester Raniszewski wręczył Burmistrzowi Węgrowa pamiątkowy ryngraf.

 

Zgodnie z tradycją harcerze złożyli przyrzeczenie harcerskie. Wzruszającym momentem uroczystości był apel pamięci i salwa honorowa. Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem.

 

XXX

 

Bitwa pod Węgrowem rozegrała się 3 lutego 1863 r. i była jedną z największych w czasie Powstania Styczniowego. Z carskim wojskiem starły się wtedy oddziały dowodzone przez Jana Matlińskiego i Władysława Jabłonowskiego, a batalia przeszła do historii oręża polskiego i jest określana mianem polskich Termopil. Kulminacyjnym punktem bitwy, wielokrotnie opisywanym przez historyków i literatów, był brawurowy atak kosynierów. Historyk Sergiusz Gesket podaje, że poległo wówczas 128 powstańców, jednak miejscowy proboszcz Ignacy Jemielitty twierdził, że pochował „66 mężczyzn różnego stanu i wieku”. Według obecnego stanu wiedzy można udokumentować śmierć ok. 80 powstańców. Straty poniesione przez Rosjan w bitwie nie są znane. Strona rosyjska rażąco je zaniżała – wspomniany Gesket twierdzi, że rannych zostało pięciu żołnierzy i sześć koni. Polskie „Wiadomości z Pola Bitwy” z 10 lutego 1863 roku podały równie mało wiarygodną i niepotwierdzoną informację, że „Moskale stracili czterystu kilkudziesięciu w zabitych”. Rosyjskie straty musiały być jednak niemałe, wielki książę Konstanty pisał bowiem do cara Aleksandra II: „Sama sprawa poszła bardzo źle”, dodając, że „ułani rzucili się do ataku i strasznie krwawili”.

 

Grafiki przedstawiające zdobycie armat na Moskalach publikowano w wielu europejskich czasopismach. O Węgrowie pisali wybitni poeci, w tym Cyprian Kamil Norwid i Maria Konopnicka. Auguste Henri Barbier, członek Akademii Francuskiej, napisał wiersz Atak pod Węgrowem (Charge de Wengrow), opublikowany 13 marca 1863 roku w czasopiśmie „Revue de Deux Mondes”. Przedstawiamy jego fragmenty:

 

I zajaśniały owe wielkie czyny,

Jakich nam dzieje przedstawiają całe

Gdy dwóchset młodzi, jak Termopil syny,

By resztę braci zasłonić się dało,

Mężnie na paszcze rzuca się armatnie

I tam znajduje swe chwile ostatnie.

Porównanie do Spartan było wyrazem najwyższego uznania ludzi wychowanych w kręgu kultury klasycznej, dla których Leonidas i jego towarzysze broni byli symbolem najwyższego, heroicznego męstwa. Legenda Węgrowa jako polskich Termopil powstała w odpowiedzi na propagandę rosyjską przedstawiającą powstańców jako pospolitych bandytów i buntowników i przyczyniła się do wzbudzenia wśród narodów Europy i Ameryki sympatii dla polskiej walki o wolność i jej bohaterów.

 

Miarą uznania znaczenia bitwy węgrowskiej było odsłonięcie przez Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie tablicy poświęconej sławnym bitwom Powstania Styczniowego, w tym batalii pod Węgrowem. Stało się to 5 lutego 2023 roku. Bohaterowie spod Węgrowa zostali tym samym uwiecznieni w panteonie polskiej chwały wojennej.

 

Źródła: wegrow.com.pl, https://powstanie1863-64.pl i obsługa własna

  • 00
  • 01
  • 02
  • 03