Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

W Nowym Dworze Mazowieckim ZOR RP uczcił 89. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego

10 maja 2024 r., w Nowym Dworze Mazowieckim, Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej zorganizował obchody 89. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 


Uroczystości odbyły się na skwerze przed Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej reprezentowali: płk rez. Alfred Kabata - prezes ZG, ppłk w st. spocz. Jerzy Białoskórski – sekretarz ZG, ppłk w st. spocz. Janusz Zajączkowski – prezes Okręgu Mazowieckiego (członek ZG), Henryk Ruszczyk - wiceprezes Okręgu Mazowieckiego (członek ZG), Wiesława Karczmarczyk – wiceprezes Koła ZOR RP w Nowym Dworze Mazowieckim.

 

W uroczystości uczestniczyli: Sebastian Sosiński – burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego, nauczyciele, uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1, z Zespołu Szkół nr 2, z Zespołu Placówek Edukacyjnych, Warsztatów Terapii Zajęciowej wraz z kierownik placówki Elżbietą Gauzą, mieszkańcy miasta.

Uroczystość, którą prowadził ppłk w st. spocz. Janusz Zajączkowski rozpoczęła się od odegrania hymnu państwowego.

 

Wszystkich zgromadzonych przy pomniku Marszałka Piłsudskiego powitał płk rez. Alfred Kabata – prezes Zarządu Głównego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

 

W wystąpieniu okolicznościowym płk rez. Alfred Kabata powiedział m.in.: 12 maja 2024 r. przypada 89. rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Marszałek Józef Piłsudski zmarł 12 maja 1935 r. w Belwederze o godz. 20.45. Był jednym z najwybitniejszych polityków europejskich pierwszych dziesięcioleci dwudziestego wieku. Stworzył duże państwo i potrafił to państwo uporządkować. Marszałek Józef Piłsudski konsekwentnie realizował ideę zbrojnej walki o wolność Rzeczypospolitej. Zainicjował stworzenie Związku Walki Czynnej i organizacji strzeleckich przed I wojną światową. Dowodził I Brygadą Legionów i bił się o niepodległość z Rosją. Później rzucił wyzwanie Niemcom i Austro-Węgrom, które uwięziły go w twierdzy w Magdeburgu. W listopadzie 1918 r. z woli narodu został Naczelnikiem Państwa i rozpoczął proces budowy państwowości polskiej oraz Wojska Polskiego. Jako Naczelny Wódz poprowadził żołnierzy do walki o wschodnią granicę Rzeczypospolitej. U współczesnych budził skrajne emocje, od uwielbienia po niechęć. Miał zarówno oddanych zwolenników, jak i zaciętych przeciwników. Ani jednym, ani drugim nie szczędził słów krytyki. W całych dziejach Polski, tak przedrozbiorowej, jak i okresu zaborów, niewiele było postaci o podobnej skali dokonań. Co więcej, Piłsudski już za życia stał się symbolem.

 

Po wystąpieniu okolicznościowym pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty i zapalono znicze.

 

Burmistrz Sebastian Sosiński podziękował organizatorom, a szczególnie płk. rez. Alfredowi Kabacie, za przygotowanie uroczystości, a młodzieży szkolnej i wszystkim biorącym w niej udział za uczczenie 89. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pokreślił znaczenie kultywowania pamięci o jednym z najwybitniejszych Polaków w historii Polski, jakim bez wątpienia był Marszałek Józef Piłsudski.

 

Na zakończenie uroczystości wysłuchano pieśni „My, Pierwsza Brygada”.

 

Posterunek honorowy przy pomniku wystawił 2 Mazowiecki pułk saperów.

 

(k)

Foto: Wiesława Karczmarczyk

  • 00
  • 01
  • 02
  • 03