Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Członkowie ZOR RP uczcili pamięć pomordowanych więźniów Pawiaka  w Magdalence k. Warszawy

Delegacja Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, uczestniczyła 28 maja 2024 r. w Magdalence k. Warszawy w uroczystości upamiętniającej pomordowanych więźniów Pawiaka w Magdalence.

 

ZOR R reprezentowali: Marcin Łada – wiceprezes ZG; ppłk w st. spocz. Janusz Zajączkowski – prezes Okręgu Mazowieckiego i członek ZG, st. chor. sztab. w st. spocz. Stefan Wyszyński – prezes Koła ZOR RP w Warszawie i członek ZG, kpr. pchor. rez. Stanisław Wykowski – wiceprezes Koła ZOR RP w Warszawie.

 

Uroczystość religijno-patriotyczną która odbyła się w 82. rocznicę egzekucji zorganizowali: Wójt i Samorząd Gminy Lesznowola, Proboszcz Parafii pw. Św. Marii Magdaleny w Magdalence, Gminny Ośrodek Kultury w Lesznowoli, Muzeum Więzienia Pawiak.

 

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w Kościele pw. Św. Marii Magdaleny w Magdalence (gm. Lesznowola). Mszę celebrował ks. proboszcz Mirosław Cholewa. Duchowny przypomniał, że od wielu lat, co roku przychodzimy na miejsce kaźni w lesie w Magdalence, aby dać świadectwo, że pamiętamy. – Niemieccy okupanci nie tylko pozbawili więźniów życia, ale chcieli również zatrzeć pamięć o nich. Dlatego zamordowali ich skrycie, pod osłoną nocy. Ktoś jednak odkrył niemiecką zbrodnię, zapamiętał miejsce egzekucji i po wojnie, w lipcu 1946 roku, dokonano ekshumacji ciał, które przewieziono później na cmentarz parafialny.

 

Pamięć jest potrzebna przyszłym pokoleniom, a modlitwa jest potrzebna pomordowanym. Ważne jest aby w modlitwie nieść pomordowanych przed oblicze Boga mówił duchowny. Ks. Cholewa wspomniał, że zamordowano 223 więźniów, wśród nich były 23 kobiety, 15 z nich to więźniarki Obozu Koncentracyjnego Ravensbruck, przewiezione przed egzekucją na Pawiak. Duchowny wspomniał także napis wyryty na ścianie celi w więzieniu Gestapo w warszawskiej Alei Szucha. „Ojczyna – łatwo o niej mówić, trudniej żyć, jeszcze trudniej umrzeć, a najtrudniej cierpieć”. Słowa te stały się mottem uroczystości poświęconej martyrologii Polaków w Magdalence.

 

Druga część uroczystości odbyła się w lesie, przy pomniku w Miejscu Straceń, przy ul. Jarzębinowej w Magdalence. Tę część uroczystości wypełniły przemówienia gospodarzy i oficjalnych gości, apel poległych, salwa honorowa, a także program artystyczny przygotowany przez młodzież szkolną, podczas którego wiersze Zbigniewa Herberta czytał aktor Cezary Żak. W tej części uroczystości delegacje złożyły wieńce przed pomnikiem. Uroczystość przy pomniku odbyła się z wojskową asystą honorową oddziału Pułku Reprezentacyjnego WP.

 

W uroczystości uczestniczyły rodziny pomordowanych, wśród nich członek ZOR RP Stanisław Wykowski - prawnuk Szymona Wykowskiego, przedstawiciele wielu służb mundurowych w tym Służby Więziennej: mjr. Bartosz Jaroszewski i por. Marek Pikulski, Grażyna Gałązka z Koła nr 6 AK, reprezentanci władz samorządowych w Wójtem Gminy Lesznowola Martą Natalią Maciejak i radnymi. Obecna była także Agnieszka Kazimierczak reprezentująca UDSKiOR, wójt poprzednich kadencji Maria Jolanta Batycka-Wąsik, młodzież szkolna z pocztami sztandarowymi, zuchy i harcerze oraz wielu mieszkańców Magdalenki i okolicznych miejscowości.

 

Jako pierwsza wystąpiła Wójt Gminy Lesznowola Marta Natalia Maciejak. Pani wójt powitała wszystkich zebranych i powiedziała m.in. - Miejsce to od zawsze, jako mieszkańcy tej gminy, otaczamy opieką, modlitwą i zadumą. W chwilach takich jak ta, czujemy olbrzymią odpowiedzialność i dumę, że możemy gościć tych, dla których zdarzenia sprzed 82 lat nie są tylko historią Polski, ale również są historią indywidualną, historią ich rodzin. Dziękujemy Państwu, że jesteście tutaj z nami.

 

Wójt Gminy Lesznowola przypomniała także historię niemieckiej zbrodni. – 26 maja 1942 r. dwaj oficerowie niemieckiej służby bezpieczeństwa dokonali w tym lesie oględzin terenu. Leśnikom polskim powiedziano, że teren będzie niedostępny ze względu na przewidziane ćwiczenia wojskowe, zakazywano wstępu do lasu. Następnego dnia pod pozorem manewrów wykopano 3 podłużne doły. W deszczową noc z 27 na 28 maja więźniów na Pawiaku obudziły krzyki i odgłosy bicia. Skazanych wyprowadzono na korytarz, a następnie umieszczono w samochodach ciężarowych. Więźniom nie wolno było zabrać ze sobą żadnych rzeczy, przez co większość z nich zorientowała się, że wyrusza w swoją ostatnią drogę. W godzinach między 3:00 nad ranem a 14:00 mieszkańcy Magdalenki, Lesznowoli i Łaz słyszeli odgłosy strzałów dobiegające z tego lasu. Zginęły 223 osoby, kobiety i mężczyźni, oficerowie, działacze społeczni i polityczni, przedstawiciele wielu różnych zawodów. Ludzi tych łączyło jedno – byli Polkami i Polakami. Pamiętamy o nich, myślimy o nich, jesteśmy tu dla nich. Cześć Ich Pamięci!

 

W dalszej kolejności głos zabrała Wicestarosta Piaseczyński Marta Sulimowicz. Pani Starosta powiedziała m.in.: – Nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. Spotykamy się dziś w tym miejscu, aby uczcić pamięć tych, którzy zginęli w tragicznych okolicznościach, tutaj, w Magdalence, w nocy z 27 na 28 maja 1942 r. Wspominamy dziś rozstrzelanie 223 więźniów Pawiaka, mężczyzn i kobiet, którzy oddali swoje życie w walce o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Składając dziś kwiaty i zapalając znicze oddajemy im hołd i chcemy, aby ich ofiara była przestrogą przed okrucieństwem wojny i totalitaryzmu, a także fundamentem do budowania społeczeństwa opartego na wartościach takich jak: wolność, godność i solidarność. Dzisiaj w wolnej Polsce naszym obowiązkiem jest pamiętać i przekazywać tę pamięć kolejnym pokoleniom gdyż wedle słów Zbigniewa Herberta - naród, który traci pamięć, traci sumienie.

 

Nie możemy zapomnieć o tych, którzy oddali swoje życie za to, abyśmy my mogli dziś żyć w niepodległym i suwerennym kraju. Musimy mieć na uwadze, że wolność nie jest dana raz na zawsze, ale wymaga ciągłego pielęgnowania obrony i wysiłku. Niech to miejsce oprócz pamięci i żałoby będzie także symbolem tej wolności i przypomina nam jak ważne jest abyśmy wszyscy, wspólnie dbali o jej zachowanie. Dziękuję wszystkim, którzy pielęgnują wspomnienia o tych tragicznych wydarzeniach: historykom, nauczycielom, młodzieży oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji dzisiejszej uroczystości. Dzięki Wam pamięć o bohaterach nie zginie. Cześć Ich Pamięci!

 

Ostatnim mówcą w tej części uroczystości był Janusz Soczówka prezes Stowarzyszenia Miłośników Osiedli Magdalenka i Sękocin, który skierował serdeczne podziękowania do Marii Jolanty Batyckiej-Wąsik, Wójta Gminy Lesznowola w latach 1997- 2024 za to, że wskrzesiła Miejsce Pamięci Narodowej w Magdalencie i doprowadziła je do godnego stanu. – Mieszkańcy gminy Lesznowola gromadzą się tu od 25 lat, aby oddać hołd bohaterom. Dziękuję Pani Wójt za to, że przez lata inspirowała Pani młodzież i dorosłych mieszkańców gminy do poznawania historii tego miejsca – powiedział prezes Soczówka.

 

Gratulujemy Władzom Samorządowym Gminy Lesznowola i wszystkim współdziałającym z nimi instytucjom organizacji pięknej uroczystości patriotycznej. Cieszy nas duży udział młodzieży w uroczystości, jest to dowód, że pamięć o naszych bohaterach nie zaginie. Cześć Pamięci Wszystkim Bohaterom, którzy zginęli za Ojczyznę!

Tekst i fot. M.Ł.

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04