Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Przedstawiciele Okręgu Lubelskiego ZOR RP uczcili w Lublinie  90. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego

12 maja 2025 r., w 90. rocznicę śmierci Józef Piłsudskiego, członkowie Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, złożyli w Lublinie, hołd Marszałkowi.

 

Delegacja w składzie: Lech Marczak – Prezes Okręgu, kpt. w st. spocz. Janusz Rzepka – Prezes Koła ZOR RP w Lublinie, kpt w st. spocz. Ryszard Gołąb, Wojciech Szynkora oraz Krzysztof Marczak złożyła wiązankę kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Lublinie.

 

Realistyczny pomnik Marszałka Piłsudskiego znajduje się na Placu Litewskim w Lublinie. To m.in. miejsce obchodów święta Wojska Polskiego, ustanowionego na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r., to również miejsce uroczystych manifestacji w dniu 11 listopada z okazji obchodów narodowego święta niepodległości. Te dwie daty są ściśle związane z osobą i dziełem życia Marszałka Piłsudskiego. Ponadto nazwa „Plac Litewski” przypomina miejsce urodzin przyszłego Marszałka i Wodza Narodu.

 

Plac Litewski i jego sąsiedztwo - hotel „Janina" (obecnie gmach Kuratorium Oświaty), hotel" Victoria" (zbombardowany 9 września 1939 r.), gmach Poczty Polskiej (który Piłsudski otwierał w 1919 r.) i kino "Corso" (wysadzone w lipcu 1944 r., w którym Marszałek przemawiał 10 sierpnia 1924 r. na III Zjeździe Legionistów w Lublinie) były świadkiem kilkakrotnych pobytów Józefa Piłsudskiego w Lublinie. Marszałek darzył miasto wielką sympatią i wysoko cenił za patriotyzm i polityczne poparcie oraz entuzjastyczny stosunek władz miasta i jego mieszkańców.

 

Marszałek Józef Piłsudski zmarł 12 maja 1935 r. w Belwederze w Warszawie. Został pochowany na Wawelu, w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Jego serce złożono na wileńskim cmentarzu Rossa, w grobie matki.

 

Tekst: Janusz Rzepka

Zdjęcia: Mariusz Jaremek

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04