Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Obchody 70 rocznicy Powstania Warszawskiego

Obchody 70 rocznicy Powstania Warszawskiego rozpoczęły się 30 lipca 2014 r. od spotkania Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z Powstańcami w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.

W uroczystości na zaproszenie organizatorów w uroczystości uczestniczyła delegacja Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w skaldzie: płk rez. Alfred Kabata – prezes ZG, płk rez. Dariusz Zielonka - wiceprezes ZG, st. sierż. pchor. w st. spocz. Jerzy Bogdan Raczek oraz Kamil Malinowski.

Zabierając głos Prezydent RP powiedział m. in.: W tym roku obchodzimy 70. rocznicę Powstania Warszawskiego, największego chyba zrywu wolnościowego w okupowanej Europie czasu II wojny światowej. 70 lat to dużo. To czasami więcej niż jedno życie. Tyle nas dzieli od tamtego czasu, a jednocześnie czujemy, że cały czas się spieszymy, że cały czas nadrabiamy czas, który nie był dany, nie był czasem łatwym z punktu widzenia budowy wiedzy i możliwości przeżywania także doświadczenia Powstania Warszawskiego przez te kilkadziesiąt lat. Te nasze spotkania z okazji kolejnych rocznic stały się już trwałym znakiem żywej pamięci o tamtych heroicznych, ale i tragicznych wydarzeniach. Rocznica wybuchu Powstania jest uroczystością ważną nie tylko dla Warszawy, miasta nieujarzmionego, jest ważna także dla całej wolnej Polski i dla całej wolnej, demokratycznej Europy.

Podczas uroczystości Prezydent RP wręczył ordery i odznaczenia państwowe uczestnikom Powstania, a także współtwórcom i pracownikom Muzeum Powstania Warszawskiego oraz artystom zasłużonym w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski. Prezydent RP podpisał również ustawę o ochronie Znaku Polski Walczącej.

Powstańcy warszawscy przekazali natomiast sztafetę pamięci o powstaniu młodym Polakom.

(k)

Fot. Kamil Malinowski

  • 1
  • 10
  • 11
  • 12