Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Dęby Katyńskie w ZS nr 43

30 kwietnia 2015 r. delegacja Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej brała udział w uroczystości odsłonięcia kamienia z tablicą upamiętniającą ofiary zbrodni katyńskiej oraz posadzenia „Dębów Pamięci” w Zespole Szkół nr 43 w Warszawie.

Delegację ZOR RP stanowili: płk rez. Dariusz Zielonka – wiceprezes ZG, oraz por. w st. spocz. Janusz Zbigniew Zajączkowski, Artur BłońskiTeresa Macińska – Stroińska.

Podczas uroczystości upamiętniono policjantów Policji Państwowej zamordowanych w Twerze: Aleksandra Juźków i Wacława Turkowskiego. W gronie zaproszonych gości, których powitała dyrektor szkoły – Bożena Smoczyńska  obecny był Adam Juźków – syn zamordowanego policjanta.

Uczniowie szkoły i zaproszeni goście z  zainteresowaniem wysłuchali opowieści pana Adama o tym, jak przez dłuższą część swojego życia starał się dowiedzieć, co się stało z jego ojcem.

Z kolei Michał Wykowski – prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku podkreślił wyjątkową rolę dzisiejszej uroczystości w upamiętnianiu ofiar zbrodni Katyńskiej i budowaniu świadomości  historycznej młodzieży w duchu patriotycznym.

Po poświęceniu kamienia i posadzeniu dębów, delegacje przystąpiły do składania kwiatów. Po zakończeniu głównych uroczystości, wszyscy udali się do budynku szkoły, gdzie odbyło się przedstawienie przygotowane przez uczniów. Wysłuchano również piosenek, w wykonaniu chóru, które  uświetniły całość spotkania.

Uczestnicy uroczystości mogli również zwiedzić wystawę poświęconą zbrodni Katyńskiej, a w szczególności upamiętnianym policjantom.

 (Artur Błoński)

  • 001
  • 002
  • 003
  • 004