Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

100-lecie bitwy pod Jastkowem

W dniach 2-3 sierpnia 2015 r. odbyły się dwudniowe obchody 100 – lecia bitwy pod Jastkowem. W obchodach aktywnie uczestniczyli członkowie Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, z prezesem Lechem Marczakiem.

ZOR RP ponadto reprezentowali: Zbigniew Kiełb, kpt. w st. spocz. Zdzisław Łoziński, sierż. rez. Tomasz Dyzma, Rafał Bociąg.

Obchody rozpoczęło 2 sierpnia 2015 r. ognisko z pieśniami legionowymi. Historyczne gawędy przygotował Marcin Hetman, a całość jastkowscy harcerze.

3 sierpnia 2015 r. w Jastkowie odbyły się oficjalne obchody 100-lecia bitwy. Rano z Lublina do Jastkowa ruszył 12-kilometrowy Marsz Szlakiem Legionistów Józefa Piłsudskiego. Był to już 13 marsz, którego głównym organizatorem był Związek Piłsudczyków w Lublinie. Marsz wyruszył z Placu Litewskiego w Lublinie. Uczestnicy przeszli Alejami Racławickimi, ul. Nałęczowską, a następnie przez Dąbrowicę i Panieńszczyznę na cmentarz legionistów w Jastkowie.

Punktem kulminacyjnym obchodów była uroczystość na cmentarzu, gdzie spoczywają legioniści. Rozpoczęła ją msza św. Po jej zakończeniu odbył się apel poległych i salwa honorowa, a przed Pomnikiem Legionistów złożono wieńce i kwiaty.

Podczas uroczystości kpt. w st. spocz. Zdzisław Łoziński uhonorowany został, nadanym przez Szefa Urzędu Do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Medalem „Pro Patria” za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce  o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Srebrne Medale „Za Zasługi Dla Związku Oficerów Rezerwy RP”, nadane przez ZG ZOR RP, nadano Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Jastkowie, Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki i Związkowi Piłsudczyków – Oddział  w Lublinie. Dekoracji sztandarów Srebrnymi Medalami „Za Zasługi Dla Związku Oficerów Rezerwy RP” dokonali Lech Marczak i Zbigniew Kiełb.

Na budynku miejscowego Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego, została odsłonięta pamiątkowa tablica ufundowana przez mieszkańców Jastkowa, a wieczorem odbył się koncert patriotyczny.

****

W bitwie rozgrywanej na przełomie lipca i sierpnia 1915 roku poległo ponad 100 legionistów. Pochowano ich na specjalnie utworzonym cmentarzu. Swoistym pomnikiem jest szkoła wybudowana przez legionistów dla uczczenia pamięci poległych kolegów. Placówka otwarta w 1931 roku funkcjonuje do dziś.

 (k)

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04