Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

77 rocznica bitwy pod Woźnikami

W uroczystości zorganizowanej w 77 rocznicę bitwy pod Woźnikami (Woj. Śląskie), Koło Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej z Tarnowskich Gór reprezentował Szymon Kocot.

Bitwa pod Woźnikami, stoczona została w pierwszych dniach września 1939 roku na wzgórzu Florianek w Woźnikach. Uroczystość upamiętniająca to wydarzenie odbyła się 1 września 2016 r. w Woźnikach.

W uroczystości udział wzięli: burmistrz Woźnik Alojzy Cichowski, radni Rady Miejskiej, uczniowie oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej w Woźnikach.

Po okolicznościowych wystąpieniach, przypominających wydarzenia sprzed 77 lat i złożeniu kwiatów, członkowie Ochotniczego Szwadronu III Pułku Ułanów Śląskich z Pszczyny wykonali brawurowy pokaz użycia białej broni.

.............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

1 września 1939 r., 3 Pułk Ułanów Śląskich  bronił Koszęcina i Kalet przed niemiecką 2 Dywizją lekką gen. por. Georga Stumme. Tego dnia Niemcom udało się zepchnąć pułk na pozycję pod Woźnikami. 2 września rano ponowiła natarcie niemiecka 2 Dywizja Lekka, wdzierając się w obronę Brygady na Floriańskiej Górze bronionej przez szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich. Tu kontratakiem zdołało odzyskać pozycję, ale pod Ligotą Woźnicką Niemcom udało się przełamać obronę 8 Pułku Ułanów. Pod naporem wroga Brygada rozpoczęła odwrót pod Zawiercie nad Wartą. 3 września 8 Pułk Ułanów oddzielił się od Brygady i walczył następnie pod Szczekocinami, a potem w ramach Armii "Lublin". 4 września Brygada otrzymała rozkaz odwrotu nad Nidę w kierunku Pińczowa i Miechowa. Cofająca się Brygada była często atakowana przez niemiecką 2 Dywizję Lekką. W dniach 5-6 września walczyła pod Pińczowem, po czym wycofała się ku Wiślicy. 7 września osłaniała w Nowym Korczynie sztab Armii.

10 września przeprawiła się przez prawy brzeg Wisły pod Baranowem Sandomierskim. Następnie wzięła udział w I bitwie pod Tomaszowem Lubelskim. 14-15 września jednostki Armii "Kraków" i "Lublin" toczyły ciężkie walki w Puszczy Solskiej. 16 września Armia "Kraków" kontynuowała bitwę pod Biłgorajem. W walkach tych brała udział Brygada, broniąc rejonu silnie atakowanych przepraw na rzece Tance pod Budziarzami i Księżopolem. 15 września o świecie na przeprawę przez Tanew pod Księżopolem wyszło silne uderzenie niemieckie. Po trzygodzinnej walce Niemcy zostali odrzuceni pod Tarnogród. Brygada zaatakowała Tarnogród, wdzierając się na północny skraj miasta i do rynku, ale przeciwuderzenie Niemców odrzuciło ja ponownie na linię Tanwi. 16 września walczyła pod Dereźnią Solską i Dereźnią Majdańską oraz Starym Majdanem i Nowym Majdanem. Nie udało się jej przebić z okrążenia w kierunku południowym. Skapitulowała wraz z resztą Armii.

(k)

Foto: Szymon Kocot

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04