Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Obchody rocznicowe w Warszawie

17 września 2016 r. przedstawiciele Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczyli w Warszawie, w obchodach zorganizowanych w 77 rocznicę agresji sowieckiej na Polskę.

Główne uroczystości miały miejsce przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie przy Skwerze Matki Polki Sybiraczki, a mszę św. w intencji ojczyzny odprawiono na Placu Apelowym Muzeum Katyńskiego.

ZOR RP reprezentowali: ppłk rez. Józef Szatkowski, 92 – letni kombatant Roman Kaczorowski i Artur Błoński.

W uroczystościach na warszawskim Skwerze Matki Sybiraczki, odbywających się w 77. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę, uczestniczyli m.in. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, senator Anna Maria Anders – sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przedstawiciele Sybiraków i Rodzin Katyńskich.

17 września 1939 roku to jedna z najczarniejszych dat w naszej historii. Nie ma Polaka, który nie rozumiałby jej straszliwej wymowy. Naszej ojczyźnie, która jako pierwsza podjęła walkę po ataku hitlerowskich Niemiec, został zadany cios w plecy - napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas uroczystości. - Spadły na nas dwie agresje i dwie okupacje. Ukartowany przez Hitlera i Stalina IV rozbiór Polski stał się faktem. Przypieczętowała go wspólna defilada obu najeźdźców na ulicach Brześcia". Prezydent przypomniał, że 17 września obchodzony jest jako Dzień Sybiraka.

Z kolei szef MON Antoni Macierewicz podkreślił, że: 17 września 1939 r. "jest symbolem dążenia dwóch wielkich potęg, ale także dążenia tej części świata, która milczała, która była gotowa zdradzić, która była gotowa przejść do porządku dziennego nad tym, że wielki, tysiącletni, historyczny naród w środku Europy jest oto na oczach świata skazywany na śmierć, a jego państwo na wymazanie z mapy świata.

W trakcie obchodów z udziałem wojskowej asysty honorowej, odczytano Apel Poległych i oddano salwę honorową. Uroczystości na Skwerze Matki Sybiraczki zakończyło odśpiewanie „Hymnu Sybiraków” przez uczestników i Reprezentacyjny Zespół Artystyczny WP.

...................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

17 września 2016 r. na Placu Apelowym Muzeum Katyńskiego odbyła się msza święta pod przewodnictwem biskupa polowego WP, pełnomocnika Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Policji gen. bryg. ks. Józefa Guzdka. Uczestniczył w niej m. in. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Zdzikot. Obecni byli również: Teresa Bracka, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z siedzibą w Katowicach, Michał Krzysztof Wykowski prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. oraz Jarosław Olbrychowski prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi. Po nabożeństwie Orkiestra Reprezentacyjna Policji pod batutą mł. insp. Janusza Trzepizura dała koncert patriotyczny.

(k)

Foto: Artur Błoński

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04