Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Obchody 77 rocznicy zbrodni Katyńskiej w Nowym Dworze Mazowieckim

23 kwietnia 2017 r. w Nowym Dworze Mazowieckim odbyły się uroczystości w 77 rocznicę zbrodni Katyńskiej. Jej organizatorami były władze samorządowe Nowego Dworu Mazowieckiego, Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, 2 Mazowiecki pułk saperów i Zespół Szkół nr 2.

Przed rozpoczęciem uroczystości Katyńskich, tak jak co roku, członkowie ZOR RP, Społecznego Komitetu Wspierania Samorządności „Nasza Gmina – Nasz Powiat”,  Warszawskiej Rodziny Katyńskiej, Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r., Związku Piłsudczyków – Okręg Radom oraz rodzin oficerów Batalionu Elektrotechnicznego złożyli wiązanki i zapalili znicze pod tablicą pamiątkową upamiętniającą żołnierzy Batalionu Elektrotechnicznego, z której to jednostki 38 oficerów zginęło w Katyniu i Charkowie.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Michała Archanioła, którą odprawił ks. kan. Andrzej Kwiatkowski – proboszcz parafii. W homilii przypomniano jak doszło do zbrodni Katyńskiej oraz podkreślono znaczenie prawdy o tej zbrodni.

Po mszy św. krótki program artystyczny zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkół nr 2, przygotowany pod kierunkiem Marii Możdżyńskiej i Renaty Jastrzębskiej.

Kolejnym punktem obchodów był przemarsz na Skwer im. ks. Stanisława Poniatowskiego przed Urzędem Miejskim, gdzie kontynuowano uroczystości.

Po złożeniu meldunku dowódcy Garnizonu Kazuń płk. Adamowi Przygodzie, przez dowódcę kompanii honorowej i po odegraniu hymnu państwowego głos zabrał płk rez. Alfred Kabata – prezes Zarządu Głównego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, który powitał zaproszonych gości. Byli wśród nich m. in. radny sejmiku Województwa Mazowieckiego – Piotr Wojciechowski, Krzysztof Bisialski – przewodniczący Rady Miejskiej w Nowym Dworze Mazowieckim, Jacek Gereluk – sekretarz Urzędu Miejskiego w Nowym Dworze Mazowieckim, Magdalena Biernacka – Starosta Powiatu Nowodworskiego, Marek Bronkowski – burmistrz Sandomierza, Antoni Kręźlewicz – wójt Gminy Czosnów, płk Marek Wawrzyniak – szef Inżynierii Wojskowej w Inspektoracie Rodzajów Wojsk DGRSZ, płk. Sławomir Krywko – reprezentujący dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON, Maksymilian Sokół – Potocki - zastępca dyrektora Centralnej Biblioteki Wojskowej w Warszawie, przedstawiciele Warszawskiej Rodziny Katyńskiej, rodziny oficerów Batalionu Elektrotechnicznego, instytucji wojskowych, młodzież szkolna, harcerze, kombatanci. Wśród gości obecni byli także 103 – letni kombatant kpt. w st. spocz. Andrzej Rak – najstarszy członek Związku Oficerów Rezerwy RP oraz 93 – letni kombatant Roman Kaczorowski – honorowy obywatel Nowego Dworu Mazowieckiego.

Płk rez. Alfred Kabata w wystąpieniu okolicznościowym podkreślił, że uroczystości Katyńskie w Nowym Dworze Mazowieckim organizowane są od 1994 r., a wśród zamordowanych oficerów było 38 wywodzących się z Batalionu Elektrotechnicznego, który w latach 1921 – 1939 stacjonował w Nowym Dworze Mazowieckim. Dodał, że do tej pory w całym kraju posadzono 21 „Dębów Pamięci” poświęconych żołnierzom Batalionu Elektrotechnicznego, w tym 8 w Nowym Dworze Mazowieckim.

Następnie przystąpiono do posadzenia 9 już „Dębu Pamięci” w Nowym Dworze Mazowieckim, tym razem, poświęconego mjr. sap. Aleksandrowi Gawinie. Jak zaznaczyła Ewa Malasiewicz – dyrektor Zespołu Szkół nr 2, szkoła od 2009 r. uczestniczy w sadzeniu „Dębów Pamięci” i w ogólnopolskim programie „Katyń … ocalić od zapomnienia”. Po odczytaniu życiorysu mjr. sap. Aleksandra Gawiny przez ucznia szkoły posadzono „Dąb Pamięci”. Aktu tego dokonali uczniowie, Ewa Malasiewicz – dyrektor Zespołu Szkół nr 2, Krzysztof Bisialski – przewodniczący Rady Miejskiej, płk Adam Przygoda, płk rez. Alfred Kabata i zaproszeni goście. Pod nowo posadzonym „Dębem Katyńskim” złożono białe róże.

Kolejnymi punktami programu był apel pamięci, salwa honorowa i  odegranie sygnału „Śpij Kolego”.  

Prowadzący ceremonię ppłk w st. spocz. Józef Szatkowski odczytał listy okolicznościowe skierowane do uczestników uroczystości przez Jana Józefa Kasprzyka – Szefa Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz gen. bryg. Roberta Głąba – dowódcę Garnizonu Warszawa.

Głos zabrała również  Halina Drachal -  prezes „Warszawskiej Rodziny Katyńskiej”, która powiedziała m.in.: Dziękuję za zaproszenie na dzisiejszą uroczystość. Dziękuję panu prezesowi ZG Związku Oficerów Rezerwy RP płk. Alfredowi Kabacie i władzom Nowego Dworu Mazowieckiego. Bardzo trudno mi zliczyć, który to już raz uczestniczę u Państwa w uroczystościach.  Zawsze z wielkim wzruszeniem oczekuję tej chwili kiedy będę mogła stanąć na tej mazowieckiej ziemi pełnej rodzinnego ciepła i radosnej atmosfery, witającej przybysza otwartym sercem. Jak zawsze uroczystości rozpoczynają się mszą św., w której uczestniczy także wspaniała młodzież ukształtowana duchowo i patriotycznie zgromadzona przy licznych sztandarach. Modlimy się wspólnie z mieszkańcami za naszych najbliższych pomordowanych tam daleko na „nieludzkiej ziemi”. Kończy się msza św., a my udajemy się na miejsce posadzenia następnego dębu poświęconego oficerowi zamordowanemu strzałem w tył głowy. A ja patrząc na te małe sadzonki, marzę wciąż kiedy rozrosną się w potężne dęby i utworzą wspaniały las – las wspomnień i zadumy. Za te wszystkie panów dokonania prosząc o więcej dziękuję staropolskim Bóg zapłać.

Uroczystości zakończyło podziękowanie przewodniczącego Rady Miejskiej.

Wśród uczestników uroczystości Katyńskich byli m. in.: ppłk Mirosław Marzec – Wojskowy Komendant Uzupełnień Warszawa – Ochota, ppłk Krzysztof Futyma - Wojskowy Komendant Uzupełnień w Ciechanowie, ppłk Mariusz Muskus Wojskowy Komendant Uzupełnień Warszawa – Mokotów, mjr Sławomir Mierzejewski – zastępca wojskowego komendanta uzupełnień Warszawa – Śródmieście, kpt. Leszek Janas – przedstawiciel dowódcy 2 Inowrocławskiego pułku inżynieryjnego, mł. insp. Marek Chodakowski – Komendant Powiatowy Policji w Nowym Dworze Mazowieckim, st. kpt. Mariusz Wyszyński - Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej, Artur Błoński – reprezentujący kierownika Muzeum Katyńskiego w Warszawie, Michał Krzysztof Wykowski – prezes „Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.”, Jolanta Liszkiewicz i Barbara Nieroda – wiceprzewodniczące Społecznego Komitetu Wspierania Samorządności „Nasza Gmina – Nasz Powiat”, Urszula Przymus – prezes Rady Pamięci Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej, Mirosława Grzegorczyk – dyrektor Zespołu Szkół w Wykrocie, Irmina Tokarska – Iwaniuk - dyrektor Zespołu Szkół w Głusku, Barbara Oleksiewicz – dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych i Licealnych nr 2 w Warszawie, Sławomir Sońta – prezes Związku Piłsudczyków – Oddział Radom, rodziny oficerów Batalionu Elektrotechnicznego zamordowanych w Katyniu i Charkowie: Andrzej Dostatni (mieszkający w USA), Bohdan Sobiewski, Krzysztof Sobieski, kombatanci  i harcerze.

W gronie uczestników uroczystości byli członkowie Okręgu Mazowieckiego i Okręgu Lubelskiego ZOR RP. Okręg Mazowiecki reprezentowali: Marcin Łada (wiceprezes ZG ZOR RP), ppłk w st. spocz. Józef Szatkowski (wiceprezes ZG ZOR RP), ppłk w st. spocz. Henryk Marciniak, mjr rez. Jerzy Białoskórski, kpt. w st. spocz. Janusz Zajączkowski (prezes Okręgu Mazowieckiego i członek ZG ZOR RP), por. w st. spocz. Ireneusz Owsik, st. chor. sztab. w st. spocz. Bolesław Morawski, Adam Janas, Henryk Ruszczyk, Kazimierz Szczerbatko, Czesława Albekier, Wiesława  Karczmarczyk, Anna Markowska, Maria Szymkowska. Przedstawicielami Okręgu Lubelskiego byli: Lech Marczak (prezes Okręgu Lubelskiego), por. w st. spocz. Ryszard Gołąb, Jerzy Sadura i Adam Padel.

 (k)

Fot. Marcin Łada, Bolesław Morawski, Artur Błoński

  • 000
  • 000a
  • 000k
  • 000l