Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Obchody 101 rocznicy bitwy pod Kostiuchnówką

 Podobnie jak w roku ubiegłym, w dniach 16-20 sierpnia 2017 r. Dzierżysław Nowotarski – członek Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej wziął czynny udział w uroczystych obchodach 101 rocznicy bitwy pod Kostiuchnówką.

Przed uroczystościami brał udział w pracach przygotowawczych, pomagając wraz z kolegą ekipie IPN w trudnych poszukiwaniach.

Główne uroczystości rozpoczęły się 19 sierpnia 2017 r. w Polskim Lasku mszą św. przy cmentarzu wojskowym, w której uczestniczyli przedstawiciele polskich i ukraińskich władz państwowych.

 

Po licznych przemówieniach wraz z konsulem generalnym RP w Łucku Wiesławem Mazurem na wszystkich mogiłach legionistów zapalono białe i czerwone znicze. Następnie w oddalonej o 2 km Reducie Piłsudskiego odbyła się rekonstrukcja bitwy jaką legioniści pokrzepiani obecnością Marszałka toczyli z wojskami carskimi. Rekonstruktorzy zajęli pozycje w całkiem dobrze zachowanych okopach i umocnieniach z 1916 r.

 

Należy przypomnieć, że przez trzy dni – od 4 do 6 lipca 1916 roku, pod Kostiuchnówką na Wołyniu, Legiony Polskie skutecznie odpierały napór przeważających liczebnie Rosjan. Utrzymanie pozycji kosztowało wiele ofiar – poległo lub zostało rannych ok. 2 tys. Polaków, co czyni tę bitwę najkrwawszą z udziałem Legionów.

Późnym wieczorem przedstawiony został wspaniały monodram o szlaku bojowym I i II Brygady Legionów.

 

Następnego dnia – relacjonuje Dzierżysław Nowotarski - Przyjechaliśmy jako jedyny autokar na ukraińskie przejście graniczne i zgodnie z tamtejszą "kulturą historyczną" przetrzymywano nas wiele godzin bez powodu, odprawiając przyjeżdżające po nas ukraińskie autokary. Widząc ponad 6 innych, które nas wyminęły wzrastało  i utwierdzało  się w nas przekonanie o szczerości deklaracji przedstawicieli władz państwowych Ukrainy.  Mam nadzieję, że okażemy się niereformowalni i w przyszłym roku znowu powtórzymy działania.

Tekst i foto: D.N.

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04