Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Obchody 78 rocznicy agresji sowieckiej na Polskę w Warszawie

17 września 2017 r. przedstawiciele Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczyli w Warszawie, w obchodach zorganizowanych w 78 rocznicę agresji sowieckiej na Polskę.

Główne uroczystości miały miejsce przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie przy Skwerze Matki Polki Sybiraczki.

ZOR RP reprezentowali: Henryk Ruszczyk – wiceprezes Okręgu Mazowieckiego i chor. w st. spocz. Stefan Wyszyński.

W uroczystościach na warszawskim Skwerze Matki Sybiraczki, odbywających się w 78 rocznicę sowieckiej agresji na Polskę, uczestniczyli m.in. Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak, Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera oraz Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przedstawiciele parlamentu, kancelarii prezydenta, rządu, samorządu, Rodzin Katyńskich i innych stowarzyszeń. Listy do uczestników wystosowali prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.

Pod pomnikiem odbyły się okolicznościowe przemówienia, apel poległych, złożenie wieńców oraz wspólna modlitwa. Przez Orkiestrę Reprezentacyjną Wojska Polskiego odegrany został Mazurek Dąbrowskiego i Hymn Sybiraków – pieśń upamiętniająca męczeńską drogę wypędzonych Polaków. Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego ku czci ofiar agresji sowieckiej oddała salwę honorową.

Zabierając głos szef MON Antoni Macierewicz podkreślił, że: Żołnierz polski był zdolny i walczył przeciwko hitlerowskiemu, niemieckiemu najeźdźcy i gdyby nie cios ze strony sowieckiej, losy wojny potoczyłyby się inaczej. Ta świadomość powoli przedziera się do podręczników szkolnych, zaczyna być udziałem także naszej codzienności artystycznej, kulturalnej, a nawet czasami medialnej, choć z tym jest ciągle najgorzej. Wciąż nie ma świadomości na świecie, że nie byłoby Holokaustui warto z tego wreszcie zdać sobie sprawę - gdyby nie pakt Ribbentrop-Mołotow, (...) nie byłoby tej zbrodni, która po dzień dzisiejszy jest symbolem II wojny światowej.

(k)

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04