Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

ZOR RP na Święcie Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej  Grupy „Kampinos” w Borzęcinie Dużym

26 października 2017 r. delegacja Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej brała udział w obchodach święta Szkoły Podstawowej im. AK Grupy „Kampinos” w Borzęcinie Dużym.

ZOR RP reprezentowali: Marcin Łada - wiceprezes ZG oraz Tadeusz Wiśniewski - członek Koła w Starych Babicach. Obecni byli także: Jolanta Stępniak - członek zarządu PWZ i Henryk Kuncewicz- przewodniczący RG Stare Babice - członkowie honorowi ZOR RP.

Tego dnia, tak jak co roku, społeczność szkolną odwiedzają kombatanci AK, przedstawiciele władz samorządowych gminy i powiatu, a także wielu zaproszonych gości. Wśród zaproszonych gości byli m.in.: kombatanci AK Grupy „Kampinos” z Urszulą Przymus - prezesem Rady Pamięci Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej i por. w st. spocz. Jerzym Wojciewskim, członkiem ZOR RP, który ukończył już 91 lat. Obecni byli również przedstawiciele gminnych placówek szkolnych, a także zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej Grupy „Kampinos” w Kaliszkach.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w pobliskim kościele p.w. Św. Wincentego Ferreriusza. Następnie zebrani przeszli do hali sportowej szkoły, gdzie odbyła się akademia prowadzona przez Agnieszkę Matuszewską- Wicedyrektora Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Borzęcinie Dużym. Dzieci pod opieką nauczycieli przygotowały piękny program artystyczny, nawiązujący do Powstania Warszawskiego i działalności AK Grupy „Kampinos”. Biało-czerwone opaski i hasło wyruszenia do boju za wolność Ojczyzny, połączone z utworami poetyckimi wywołały patriotyczne uczucia publiczności. Kulminacyjnym momentem akademii była uroczysta przysięga uczniów klas pierwszych złożona na Sztandar szkoły.

Program artystyczny przedstawiony przez uczniów był efektem pracy wielu nauczycieli tej placówki. Chór szkolny przygotowała Katarzyna Helicka, a występ klasy pierwszych: Sylwia Miksza i Małgorzata Kozaryna. Uczniowie klas starszych opracowali program pod kierunkiem Małgorzaty Kozłowskiej. W organizację święta włączyli się wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły, a poczęstunek po uroczystości przygotowali dla wszystkich rodzice uczniów z klas pierwszych i Rada Rodziców.

-Gratuluję szkole pięknej uroczystości i życzę uczniom dobrych wyników w nauce- powiedziała podczas akademii Jolanta Stępniak – Członek Zarządu PWZ, która wspomniała jednocześnie, że w świętach tej placówki uczestniczy od wielu lat i zawsze są one niezwykłą lekcją patriotyzmu. -Tu młodzież szkolna ma możliwość spotkania się ze swoim patronem- z kombatantami AK Grupy „Kampinos”, którzy uczestniczyli w walkach o wolną Polskę. To zawsze są bardzo wzruszające chwile. Dziękujemy kombatantom za ich obecność.

Do zebranych przemawiali także: Urszula Przymus, Henryk Kuncewicz i Marcin Łada, który zaprosił wszystkie osoby zainteresowane historią do odwiedzenia wystawy w Ożarowie Mazowieckim o Lamsdorf (Łambinowicach) pt. „Muzeum w Miejscu Pamięci”. Wiceprezes ZG ZOR RP Marcin Łada przypomniał, że historia AK Grupy „Kampinos” nie kończy się na ostatniej bitwie AK pod Budą Zosiną, to również historia poszczególnych żołnierzy, którzy byli jeńcami m.in. w Lamsdorf i w innych obozach (stalagach i oflagach) na terenie Austrii i Niemiec. Wielu z nich nie wróciło już nigdy do Polski…

Z okazji święta szkoły zorganizowano także wystawę pt. „Tu wolność krzyżami się mierzy”, która powstała na podstawie książki Marcina Łady „Szlakiem Naszej Historii w Powiecie Warszawskim Zachodnim”. Autor opisał w niej historię około 100 Miejsc Pamięci Narodowej, a nauczyciele dalej propagują tę wiedzę wśród uczniów.

Gratulujemy dyrekcji szkoły i wszystkim nauczycielom, kolejnego udanego święta tej placówki i doskonałej działalności patriotycznej prowadzonej wśród uczniów. Życzymy wszystkiego dobrego i „tak trzymać!”.

M.Ł.

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04