Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Lublinie

11 listopada 2017 r. członkowie Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczyli w obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Lublinie.

Okręg Lubelski ZOR RP reprezentowali: kpt. w st. spocz. Zdzisław Łoziński, kpt. w st. spocz. Longin Rozwadowski, por. w st. spocz. Krzysztof Czupkałło i Edward Nakonieczny.

Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego i uroczystej sesji Rady Miasta w Trybunale Koronnym. Potem uroczystości przeniosły się do archikatedry, gdzie została odprawiona msza w intencji Ojczyzny.

Główne uroczystości odbyły się w sobotnie południe na pl. Zamkowym. Podczas uroczystości wojewoda lubelski przypominał o postawie obywatelskiej: Wolność zdobywa się, czyniąc użytek w prawdzie, realizując wszystkie nasze talenty, sumiennie wykonując wszystkie nasze obowiązki, wszystkie nasze zadania, każdą pracę którą podejmujemy - mówił Przemysław Czarnek i zaznaczył, że o niepodległość trzeba zabiegać codziennie. - Wszyscy musimy jej służyć i każdy z nas, tu obecnych i każdy żyjący w Rzeczypospolitej Polskiej ma swoje zadania, które musi realizować w służbie niepodległej Polski…  Piłsudski i Dmowski różnili się mocno między sobą, nie zgadzali się w wielu kwestiach, ale realizując swoje talenty w służbie Ojczyźnie, doprowadzili nas do odzyskania niepodległości 99 lat temu.

Po wystąpieniach okolicznościowych wręczono awanse wojskowe, po których nastąpiła uroczysta salwa. Następnie przedstawiciele różnych organizacji i ugrupowań politycznych złożyli kwiaty pod pomnikiem Zaporczyków i tablicą upamiętniającą więźniów Zamku.

Z. Łoziński

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04