Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Muzeum Katyńskim  w Warszawie

13 kwietnia 2018 r. przedstawiciele Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej brali udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej na Placu Apelowym Muzeum Katyńskiego w Warszawie.

Delegację ZOR RP stanowili: wiceprezes ZG Marcin Łada, chor. w st. spocz. Stefan Wyszyński i ppłk w st. spocz. Ryszard Pawłowski.

W uroczystości uczestniczyli: Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, parlamentarzyści, rodziny zamordowanych oficerów oraz generalicja Wojska Polskiego. Zebrani modlili się wspólnie podczas mszy św., której przewodniczył Biskup Polowy Wojska Polskiego – ks. biskup gen. bryg. Józef Guzdek.

Po mszy św. przedstawiciele ZOR RP oddali hołd pomordowanym oficerom, odwiedzili Muzeum Katyńskie i uczestniczyli w konferencji pt. „Pamięć o Zbrodni Katyńskiej” dotyczącej raportu Narodowego Centrum Kultury poświęconego wiedzy społeczeństwa polskiego o Zbrodni Katyńskiej.

Wróćmy jednak do początku uroczystości. Z kronikarskiego obowiązku dodajemy, że eucharystię koncelebrowali ks. kmdr w st. spocz. Janusz Bąk, delegat biskupa polowego ds. duszpasterstwa kombatantów, ks. płk SG Zbigniew Kępa, notariusz kurii ordynariatu polowego, ks. kpt. Marcin Janocha, sekretarz biskupa polowego oraz ks. ppor. Tomasz Serwin, wikariusz katedry polowej.

We mszy św. uczestniczyli m.in. gen. broni Jarosław Mika, Dowódca Generalny, gen. broni Sławomir Wojciechowski, Dowódca Operacyjny. Obecny był Jarosław Szarek, prezes IPN, Sławomir Frątczak, kierownik Muzeum Katyńskiego, przedstawiciele Federacji Rodzin Katyńskich, wojsko, podchorążowie uczelni wojskowych oraz uczniowie klas mundurowych, poczty sztandarowe, harcerze i kombatanci.

 

Przed błogosławieństwem odmówiona została modlitwa ekumeniczna z udziałem bp. Mirosława Woli, naczelnego ewangelickiego duszpasterza wojskowego oraz ks. płk. Aleksego Andrejuka, zastępcy prawosławnego ordynariusza wojskowego. Modlitwę w intencji poległych i pomordowanych na Wschodzie po zakończeniu Mszy św. odmówił także rabin Joshua Ellis.

 

Eucharystię poprzedziła uroczystość z udziałem Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, Izabelli Sariusz–Skąpskiej, prezesa Federacji Rodzin Katyńskich.  

Zbrodnia Katyńska  to  jedna  z  najtragiczniejszych  kart  naszej  historii.  Była  to  haniebna  próba  zniszczenia polskiej tożsamości przez unicestwienie tego, co dla Polski było najcenniejsze: wykształconych i oddanych  Ojczyźnie  obywateli.  Decyzja  sowieckich zbrodniarzy o zamordowaniu Polaków w Katyniu miała pozbawić nasz kraj elity narodu, w tym elity polskiego wojska. Pamiętamy  i  będziemy  pamiętać  o  daninie krwi naszych Rodaków, którzy  za  polskość  i  wierność  Ojczyźnie  zapłacili najwyższą cenę – powiedział podczas uroczystości minister Mariusz Błaszczak.

Prezes Federacji Rodzin Katyńskich Izabella Saryusz–Skąpska podkreśliła, że Rodziny Katyńskie odczuwają ogromny żal, że do Katynia i na inne cmentarze wojenne na Wschodzie nie wyruszają już specjalne pociągi.  – Dlaczego jest nas dzisiaj tak niewielu? Dlaczego świadomość istnienia Muzeum Katyńskiego, nawet w mieście stołecznym Warszawa, jest nikła? Dlaczego – to jest najważniejsze pytanie – nie jesteśmy dziś w Katyniu? Dlaczego nie jesteśmy na którejś z katyńskich nekropolii? Dlaczego specjalne pociągi nie jeżdżą już do Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni? Dlaczego na tamtych miejscach, o których słyszymy wiele ważnych i wielkich słów, to nie my składamy dzisiaj kwiaty? To pytanie, ten niepokój jest w nas –  pytała. Podkreśliła także, że Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej to zwycięstwo ofiar tej tragicznej zbrodni.

Te pytania nurtują również przedstawicieli naszej organizacji. Czy organizując obchody, upamiętnienia i wiele konferencji - bardzo ważnych jeśli chodzi o istotę zagadnienia, nie gubimy jednak czegoś równie ważnego?

Słowa Biskupa Polowego WP wypowiedziane w homilii zapadły w pamięć naszej delegacji. Przytaczamy je dla naszych Czytelników.

-W 78 rocznicę Zbrodni Katyńskiej znów będą przypominane wydarzenia określane jako jako Golgota Wschodu, zapewne wybrzmi prawda o ludobójstwie, ukrywaniu prawdy i nierozliczeniu sprawców zbrodni dokonanej na polskiej inteligencji. To wszystko jest ważne i bardzo potrzebne. W taki dzień jak ten, tuż obok Muzeum Katyńskiego, nie można jedynie skupić się i zatrzymać na słowie i przypomnieniu. Trzeba nade wszystko zajrzeć w serca i umysły oficerów: Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszy policji państwowej i służby więziennej, urzędników państwowych i duchownych. Należy dostrzec, że byli to ludzie dumni, z poczuciem własnej wartości, chociaż w więzieniu to jednak wewnętrznie wolni.

-Zostali osadzeni w prawosławnych monastyrach w Kozielsku, Sarobielsku, Ostaszkowie, gdzie przed rewolucją październikową tętniło życie duchowe. Tysiące ludzi pielgrzymowało do tych miejsc, aby umocnić swego ducha. Przepędzono mnichów, wielu z nich zamordowano, a monastyry zamieniono na więzienia. Oprawcy spod znaku czerwonej gwiazdy chcieli najpierw złamać kręgosłup moralny i pokonać ducha polskiego żołnierza. Nie przypadkowo pierwszymi polskimi oficerami, których NKWD rozstrzelało, byli księża i kapelani WP. Właśnie oni zostali uznani przez władze sowieckie za tę część polskich elit, które należy wymordować w pierwszej kolejności, wszak troszczyli się o morale osadzonych i umacniali ducha. Byli to w większości księża katoliccy, ale ofiarami stali się także duchowni innych wyznań prawosławni, ewangelicy, muzułmanie i Żydzi. Data ich wywiezienia z obozów jenieckich nie jest przypadkowa 24 grudnia 1939 r. w samą Wigilię. Aby nie było modlitwy, eucharystii, aby nie było umocnienia ducha uwięzionych.

Polscy oficerowie przez kilka miesięcy byli nakłaniani do zdrady i badani pod kątem ewentualnego wykorzystania do realizacji sowieckich celów politycznych. Ale bez powodzenia, dlatego też pisano w raportach, że polscy oficerowie są zatwardziałymi wrogami władzy radzieckiej. Dlatego też uważa się za niezbędne rozpatrzyć ich sprawy w trybie specjalnym, z zastosowaniem wobec nich najwyższego wymiaru kary- kary śmierci przez rozstrzelanie.

Spotkanie z bohaterami, którzy przed 78 laty zginęli z rąk sowieckich oprawców zmusza do refleksji i zadumy. Jest okazją do zapytania o naszą wewnętrzną wolność
i poczucie narodowej dumy w zmieniających się okolicznościach. Skłania do rachunku sumienia z wierności Bogu i ludziom, złożonej przysiędze i zobowiązaniom wynikającym z przynależności do narodu polskiego.

W kaplicy katyńskiej Katedry Polowej WP na białej ścianie został umieszczony krzyż orderu wojennego Virtuti Militari. Całość jest zwieńczona napisem „Vinktis Non Viktis” (pokonanym nizwyciężonym). Pokonane zostało ciało, ale duch odniósł zwycięstwo. Ufamy że zmartwychwstały Jezus, który wyswobodził nas ku wolności nagrodził Ich życiem wiecznym. Wszak oni do końca pozostali wolni. I chwała Im za to. Są dla nas wzorem i przykładem Oni zwyciężyli - mówił Biskup Polowy WP.

W dniach poprzedzających Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej zorganizowane zostały ciekawe konferencje poświęcone temu zagadnieniu, na które zostali zaproszeni przedstawiciele ZOR RP. Były to m.in.: konferencja pt. „Świadectwa i świadkowie. Zbrodnia Katyńska 1940”, która odbyła się 12 kwietnia 2018 r. w Centrum Edukacyjnym IPN, organizowana przez Prezesa IPN dr Jarosława Szarka i Dyrektora Muzeum Wojska Polskiego dr Adama Buławę, wcześniej 11 kwietnia 2018 r. zorganizowano także konferencję na Zamku Królewskim w Warszawie pt. „Zbrodnia Katyńska 75 lat walki o prawdę”. Jej organizatorami byli: Centrum Polsko Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, Muzeum Katyńskie, Muzeum Wojska Polskiego i Zamek Królewski w Warszawie.

MŁ. Źródła własne i strona ordynariatu WP (https://ordynariat.wp.mil.pl/pl/ )

  • 01
  • 01a
  • 02
  • 02a