Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

74 rocznica pierwszego lądowania Alianckiego samolotu w okupowanej Polsce

21 kwietnia 2018 w Matczynie k/Bełżyc Lech Marczak – prezes Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczył w uroczystości upamiętniającej 74 rocznicę lądowania w okupowanej Polsce samolotu RAF-u "DAKOTY" w ramach akcji MOST I.

W nocy z 15 na 16 kwietnia 1944 roku w Matczynie na polowym lotnisku odbyło się pierwsze w okupowanym kraju lądowanie Alianckiego samolotu RAF "DAKOTA" z 267 Szwadronu, który wystartował z Brindisi z lotniska Campo Casale we Włoszech w ramach akcji „MOST I". Załogę samolotu stanowili: I pilot - por. pil. Edward Joseph Harrod  -  Anglik, II pilot - oficer łączności - kpt. pil. Bolesław Korpowski  -  Polak, nawigator - John Anthony Wells – Australijczyk, radiotelegrafista – Noel Wilcock  -  Walijczyk.

    

Akcją kierował referent lotniczy Komendy Okręgu Armii Krajowej w Lublinie kpt. pil. Janusz Mościcki. Akcję przygotowali i osłaniali żołnierze Armii Krajowej z Rejonu Bełżyce oraz Oddziały AK: "SZARUGI", "ZAPORY", "NERWY" i "RYSIA". W ramach oddziału "SZARUGI" w osłonie lądowania czynnie uczestniczył Ryszard Marczak ps. "TUR II" - ojciec Lecha Marczaka i jego dziadek – legionista, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej sierż. Marek Marczak.

    

Przy pomniku w Matczynie, jak co roku, zebrała się rodzina pilotas z Anglii, burmistrz Bełżyc Ryszard Góra i jego zastępca Marcin Olszak, dyrektor szkoły Ewa Szwajgier z uczniami, poczet  sztandarowy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z Bełżyc, kombatanci i miejscowa  społeczność .

   

Modlitwę  odmówił proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Matczynie ks. Leszek Wiktor Niedźwiedź, po czym delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.

Uczestnicy uroczystości przemieścili się do Szkoły Podstawowej w Matczynie, w której wszystkich powitała dyrektor Ewa Szwajgier, zapowiadając występ słowno-muzyczny uczniów, pod kierunkiem Anny Pietrzak i Renaty Rakoś zatytułowany "Ojczyzna moja duma" z oprawą muzyczną chóru pod dyrygenturą Mileny Wnuk.

Podziękowania po występie, złożył burmistrz Bełżyc Ryszard Góra i  syn angielskiego pilota, który z wielkim zaskoczeniem i podziwem oglądał program w języku angielskim wykonany przez uczniów .

Na zakończenie uroczystości dyrektor szkoły i syn pilota, wręczyli sobie nawzajem, wcześniej przygotowane  upominki, po czym odbyło się spotkanie zaproszonych gości.

Tekst i foto: Lech Marczak

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04