Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Pogrzeb – kpt. Andrzeja Raka 105 – letniego kombatanta i najstarszego członka Związku Oficerów Rezerwy RP

25 stycznia 2020 r., w Cząstkowie Mazowieckim (Gmina Czosnów, Powiat Nowodworski) odbył się pogrzeb kpt Andrzeja Raka - 105 – letniego kombatanta (106 lat skończyłby 15 marca 2020 r.) i najstarszego członka Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Mszę św. w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Cząstkowie Mazowieckim koncelebrowali ks. prof. Józef Mandziuk i proboszcz parafii ks. Adam Bednarek. Kazanie wygłosił ks. prof. Józef Mandziuk, który przedstawił szczegółowo drogę życiową śp. kpt. Andrzeja Raka, w tym jego udział w II wojnie światowej.

W uroczystości pogrzebowej poza rodziną uczestniczyli m.in.: członkowie Związku Oficerów Rezerwy RP z prezesem ZG płk. rez. Alfredem Kabatą, przedstawiciel Szefa Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych - Jan Sroka, przedstawiciel Marszałka Województwa Mazowieckiego – Zbigniew Czaplicki, wójt Gminy Czosnów – Antoni Kręźlewicz, delegacja władz samorządowych Nowego Dworu Mazowieckiego, kombatanci z Klubu Kombatanta w Czosnowie, oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Gminy Czosnów.

Wojskową asystę honorową wystawił 2 Mazowiecki pułk saperów. Posterunek honorowy przy trumnie zmarłego wystawił 2 mazowiecki pułk saperów oraz Związek Oficerów Rezerwy RP. W skład posterunku honorowego wchodzili: płk rez. Alfred Kabata, płk w st. spocz. Henryk Łazarski, ppłk w st. spocz. Henryk Marciniak, mjr w st. spocz. Janusz Zajączkowski, mjr rez. Jerzy Białoskórski i st. chor. w st. spocz. Stefan Wyszyński.

Zabierając głos na zakończenie mszy św. płk rez. Alfred Kabata powiedział m.in.: Spotkaliśmy się dziś tu w Cząstkowie Mazowieckim, aby oddać hołd i ostatnią posługę najstarszemu kombatantowi Gminy Czosnów i Związku Oficerów Rezerwy RP, który był uczestnikiem kampanii wrześniowej, a po zmobilizowaniu w listopadzie 1944 r.  przeszedł szlak bojowy przez Baranowicze, Królewiec, Pruszków, Warszawę, Kołobrzeg, Odrę, Nysę, i zakończył na Łabie. Za udział w II wojnie światowej oraz działalność patriotyczną był wielokrotnie odznaczany m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pan kpt. Andrzej Rak był człowiekiem bardzo skromnym, życzliwym i dobrego serca. Zawsze, gdy ktoś potrzebował pomocy lub dobrej rady, nigdy nie odmawiał.

Był niezwykle odważny, czego dał przykład w czasie wojny, gdy jako młody człowiek walczył o Ojczyznę, którą kochał nad życie.

Dla wielu osób był przykładem dobrego człowieka, dla nas członków Związku Oficerów Rezerwy RP był przede wszystkim wspaniałym człowiekiem, autorytetem
i „żywym świadkiem historii”, od którego wiele się dowiedzieliśmy.

Panie kapitanie, żegnamy dzisiaj Pana, ale będziemy o Panu zawsze pamiętać. Dziękujemy Panu za Pana patriotyzm i za służbę dla Polski. Za to, że oddał Pan dla Ojczyzny wszystko, najlepsze chwile swojego życia.

Pana szlachetne czyny nie odejdą w zapomnienie, a Pan nadal będzie żył w naszych sercach, wszak Pana serce przez prawie 106 lat biło miłością do Polski.

Po zakończonej mszy św. jej uczestnicy udali się na cmentarz parafialny w Łomnie, gdzie odbyła się dalsza cześć ceremonii pogrzebowej i złożenie trumny z ciałem zmarłego w rodzinnym grobie.

(k)

Foto: Henryk Ruszczyk

                                                                                                                       Wspomnienie pośmiertne

śp. kpt. Andrzej Rak (15.03.1914 – 22.01.2020

 

Pan kpt. w st. spocz. Andrzej Rak urodził się 15 marca 1914 r. w Piątym Borze k. Baranowicz - obecnie Białoruś, zmarł 22 stycznia 2020 r. (15 marca 2020 r. ukończyłby 106 lat).

Był najstarszym członkiem Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

Pan kpt. w st. spocz. Andrzej Rak podczas kampanii wrześniowej był żołnierzem kompanii wartowniczej 5 pułku lotniczego w Lidzie.

Po zdemobilizowaniu został odesłany do domu, skąd wkrótce został wywieziony na Syberię do Kałuskiej Obłosti.

W listopadzie 1944 r. został zmobilizowany i wcielony do Wojska Polskiego na terenie ZSRR. Otrzymał przydział do 4 Samodzielnego Pułku Czołgów Ciężkich (60-tonowych), stanowiących desant czołgowy. Jego szlak bojowy wiódł przez Baranowicze, Królewiec, Pruszków, Warszawę, Kołobrzeg, Odrę, Nysę i zakończył się na Łabie.

Za udział w II wojnie oraz działalność patriotyczną był wielokrotnie odznaczany. Odznaczony został m. in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski – 6.10.1976 r., Medalem za Odrę, Nysę i Bałtyk – 22.08.1946 r., Medalem za Warszawę 1939 – 1945 – 22.08.1946 r., Medalem za udział w walkach o Berlin – 21.04.1966 r., Medalem za udział w wojnie obronnej 1939 roku – 3.02.1982 r., Medalem „Pro Memoria” – 19.02.2014 r., Medalem „Pro Masovia” – 2015 r., Medalem „Pro Patria” – 2016 r. W 2015 r., został uhonorowany przez Ministra Obrony Narodowej za zasługi wojenne szablą honorową.

Od 1961 r., kiedy to zamieszkał na terenie Gminy Czosnów (Powiat Nowodworski) podejmował wiele działań mających na celu upamiętnianie ważnych wydarzeń historycznych i miejsc pamięci narodowej.

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04