Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Pożegnanie Ś.P Krystyny Tomasini Dostatniej

Śp. Krystyna Dostatnia 16.09.1934 r. - 16.05.2012 r.

Pożegnanie Krystyny Tomasini – Dostatniej

16 maja 2012 r. zmarła w wieku 78 lat Krystyna Dostatnia, córka zamordowanego w Charkowie kpt. Zbigniewa Tomasiniego, oficera Batalionu Elektrotechnicznego. W pogrzebie, który odbył się 19 maja 2012 r. w Gdańsku, uczestniczył prezes Okręgu Mazowieckiego Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego płk rez. Alfred Kabata.

 Msza św. za zmarłą odprawiona została w Archikatedrze w Gdańsku – Oliwie, a uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu łostowickim w Gdańsku. Krystynę Dostatnią żegnała rodzina, przyjaciele, znajomi, członkowie Gdańskiej i Gdyńskiej „Rodziny Katyńskiej” i Związku Sybiraków. Poczet sztandarowy wystawiła Gdyńska „Rodzina Katyńska” w składzie: Barbara Pytko, Maria Wysoczańska i Waldemar Świto.  Na cmentarzu mowę pożegnalną wygłosiła przewodnicząca Gdańskiej „Rodziny Katyńskiej” Halina Śliwa-Wielesiuk i prezes Okręgu Mazowieckiego ZOR RP płk rez. Alfred Kabata, który podkreślił, że Krystyna Dostatnia, pomimo iż mieszkała w Gdańsku, była aktywnym członkiem nowodworskiego Koła Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Od 1994 r., kiedy to przyjechała na odsłonięcie tablicy Katyńskiej, uczestniczyła w większości uroczystości Katyńskich organizowanych w  Nowym Dworze Mazowieckim. Dodał również, że jej relacje, wspomnienia, fotografie i przekazane dokumenty przyczyniły się do poszerzenia wiedzy o Batalionie Elektrotechnicznym i napisania książki „Pamięć o Katyniu w Nowym Dworze Mazowieckim. Oficerowie Batalionu Elektrotechnicznego zamordowani w Katyniu i Charkowie”. Na zakończenie wystąpienia przekazał na ręce męża zmarłej, Brązowy Medal Za Zasługi Dla Obronności Kraju nadany przez ministra obrony narodowej i Srebrny Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej nadany przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, których ze względu na niespodziewaną śmierć nie udało się jej wręczyć.

W 2010 r. podczas uroczystości Katyńskich organizowanych przez Okręg Mazowiecki ZOR RP i władze Nowego Dworu Mazowieckiego posadzony został przez Zespół Szkół nr 2 „Dąb Pamięci” poświęcony jej ojcu,  a 15 kwietnia 2012 r. jej stryjowi i ojcu chrzestnemu (przyrodniemu bratu ojca) mjr. Kazimierzowi Grünerowi. W tej ostatniej uroczystości nie mogła wziąć udziału ze względu na zły stan zdrowia swój i swojego męża. W liście skierowanym do uczestników uroczystości napisała m. in. „Wszystkie uroczystości Katyńskie w Nowym Dworze Mazowieckim, w których braliśmy udział z moim mężem i rodziną pozostaną na zawsze w mojej pamięci”.

  • 1
  • 2
  • 3
  • D1