Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Członkowie ZOR RP pożegnali śp. kmdr. Leszka Cichosza

3 stycznia 2022 r., w Katedrze Polowej WP oraz na cmentarzu parafialnym w Cieksynie (Gmina Nasielsk), odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. kmdr. w st. spocz. Leszka Cichosza (zmarłego 24 grudnia 2022 r., w wieku 76 lat) – członka Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

 

W koncelebrowanej mszy św. w Katedrze Polowej WP uczestniczyła rodzina zmarłego, przyjaciele, znajomi i członkowie Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

 

 

Wojskową asystę honorową w Katedrze wystawiło Dowództwo Garnizonu Warszawa, a na cmentarzu Dowódca Garnizonu Kazuń.

 

 

Posterunek honorowy przy urnie z prochami zmarłego wystawił również Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

 

 

Na zakończenie mszy św. głos zabrał płk rez. Alfred Kabata – Prezes ZG Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, który przedstawił przebieg służby i działalność społeczną zmarłego. Powiedział m.in.: Spotkaliśmy się dzisiaj tutaj, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, aby pożegnać na zawsze i odprowadzić na wieczną wachtę naszego kolegę, przyjaciela, społecznika, żołnierza, członka Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej śp. kmdr. w st. spocz. Leszka Cichosza, który 24 grudnia 2022 r. zakończył swoją ziemską wędrówkę. (….) Żegnamy dziś żołnierza-patriotę. Żegnamy człowieka wielu zalet. Społecznika. Żegnamy oficera wielkiego zaangażowania i zasług dla obronności naszego kraju. Pochylmy głowy nad urną śp. komandora Leszka Cichosza, w zadumie nad nieuchronnością mijającego czasu. Wyrazy smutku, żalu i współczucia kieruję dla wszystkich najbliższych, dla całej Rodziny, przyjaciół i znajomych. Łączymy się z Wami w bólu z powodu nieodwracalnej straty bliskiej osoby. Żegnaj Przyjacielu Leszku! Żegnaj Komandorze! Cześć Twojej pamięci! Po zakończeniu mszy św. kondukt żałobny udał się na cmentarz parafialny w Cieksynie (gmina Nasielsk), gdzie odbyła się dalsza część uroczystości pogrzebowych z udziałem kompanii honorowej z 2 Mazowieckiego pułku saperów w Kazuniu i nastąpiło złożenie urny z prochami do grobu.

 

Kmdr Leszek Cichosz (8.11.1946 r. – 24.12.2022 r. )

 

Leszek Cichosz urodził się 8 listopada 1946 r. w Kołobrzegu.

W latach 1965 – 1969 był podchorążym w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej w Gdyni. We wrześniu 1969 r. zakończył studia, otrzymując dyplom inżyniera nawigatora.

 

5 października 1969 r. mianowany został na stopień podporucznika Marynarki Wojennej i skierowany do służby na okrętach w 11 Dywizjonie Ścigaczy Okrętów Podwodnych 9 Flotylli Obrony Wybrzeża na Helu.

 

W listopadzie 1975 r. formalnie zatwierdzony został na stanowisku dowódcy ORP „Zwrotny”, a następnie po kilku latach objął dowodzenie Grupą Okrętów.

 

W grudniu 1983 r. ze względów na stan zdrowia zakończył służbę na okrętach.

 

W styczniu 1984 r. wyznaczony został na stanowisko w Zarządzie Mobilizacji i Uzupełnień Sztabu Generalnego WP. W Zarządzie tym, który podlegał zmianom organizacyjnym, pełnił służbę do 2003 r.

 

W 2003 r., po przesłużeniu 38 lat w Wojsku Polskim, w wieku 57 lat, odszedł na emeryturę.

 

Po przejściu na emeryturę wojskową, po kilku latach, został członkiem Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej. Był aktywnym jego członkiem, podejmując działania m.in. na rzecz obronności kraju, kształtowania świadomości historycznej, obywatelskiej i patriotycznego wychowania młodzieży, upamiętniania ważnych wydarzeń historycznych.

 

Pasjonował się historią, posiadał rozległą wiedzę historyczną. Był chętny do wspomnień, które spisywał.

 

W relacjach z ludźmi był koleżeński i otwarty. Zawsze życzliwie służył radą, doświadczeniem i pomocą. Był dobrym człowiekiem.

 

Cześć Jego pamięci!

(k)

Foto: Marcin Łada i Wiesława Karczmarczyk

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04