Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Zaduszki historyczne 2015

W dniach 6 i 20 listopada 2015 r. odbyła się 5 edycja Zaduszek historycznych połączonych z akcją Zapal pamięć 2015. W akcji uczestniczyli członkowie Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

Tegoroczne wydarzenie było poświęcone 19 nauczycielom działającym w strukturach Tajnej Organizacji Nauczycielskiej w Puławach i na ziemi puławskiej w okresie okupacji niemieckiej. Przyczynkiem do opracowania tematyki tych Zaduszek jest przypadająca w tym roku 75 rocznica powstania w Puławach tej organizacji.

Biogramy nauczycieli zostały przygotowane przez gimnazjalistów puławskich szkół (Niepubliczne Gimnazjum przy I LO im. ks. A. J. Czartoryskiego, ZS Europejskich im. Szarych Szeregów, Publiczne Gimnazjum nr 4 w ZSO nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej). Zostały one zaprezentowane przez uczniów podczas finału Zaduszek historycznych w I LO im ks. A. J. Czartoryskiego (6 listopada 2015 r.) oraz przez aktorów Puławskiego Teatru Amatorów i przedstawicieli Duszpasterstwa Nauczycieli Dekanatu Puławskiego na kolejnych Zaduszkach, będących podsumowaniem jubileuszu tej akcji w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej (20 listopada 2015 r.).

Całe Zaduszki były dedykowane prof. Włodzimierzowi Zinkiewiczowi, organizatorowi TON, dlatego też pierwsza ich odsłona miała miejsce w gmachu jego dawnej szkoły. Z kolei druga odsłona Zaduszek odbyła się w wyżej wymienionym kościele, gdyż jedną z zaprezentowanych osób był ks. Zygmunt Adamczewski, który w tym kościele sprawował posługę duszpasterską nad wiernymi i żołnierzami 2 Pułku Saperów Kaniowskich oraz był kapelanem tych ostatnich.

Podczas tych wydarzeń została podsumowana zbiórka zniczy w ramach akcji Zapal pamięć 2015, w której czynny udział brał ZOR RP - Okręg Lubelski i Koło ZOR RP w Puławach. W tym roku zebrano 4198 zniczy, które nasi członkowie wraz z mieszkańcami Puław i uczniami zapalili na zapomnianych mogiłach i grobach zasłużonych puławian na cmentarzu włostowickim  i w Puławach przy ul. Piaskowej.

 Zbigniew Kiełb

 Fot. z archiwum I LO im. ks. A. J. Czartoryskiego, Moniki Wiejak, Marcina Mitruczuka, Lecha Marczaka.

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04