Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Zaślubiny Polski z Morzem

10 lutego 2016 r., w 96 rocznicę  zaślubin Polski z Morzem, kmdr ppor. Dariusz Kloskowski – prezes Okręgu Pomorskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczył  w rocznicowych uroczystościach.

W uroczystościach zaślubinowych wziął udział Andrzej Duda – Prezydent RP i zwierzchnik Sił Zbrojnych RP.

Prezydent dokonał przeglądu pododdziału Marynarki Wojennej, a następnie w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła odbyła się msza św. w intencji ojczyzny i ludzi morza. Po nabożeństwie jego uczestnicy przeszli do portu rybackiego, gdzie Prezydent Andrzej Duda wygłosił przemówienie i wręczył odznaczenia: krzyże Pro Mari Nostro i największe odznaczenie Ligi Morskiej i Rzecznej - pierścienie Hallera.

Prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu podkreślił, że Puck był oknem na świat i dzięki wydarzeniom sprzed 96 lat, dzięki sile ducha, żyjemy w Polsce z rozwiniętymi miastami nadmorskimi. Dodał także, że musimy odbudować polski przemysł stoczniowy i zadbać o jego rozwój.

Po przemówieniu, na wodach Zatoki Puckiej, został złożony symboliczny wieniec z pokładu śmigłowca Marynarki Wojennej.

Kmdr ppor. dr Dariusz KLOSKOWSKI złożył wiązankę kwiatów pod pomnikiem gen. Hallera oraz spotkał się z oficerami rezerwy Marynarki Wojennej.

………………………………………………………………………………………….............................................................................................................................................

Zaślubiny Polski z Morzem miały miejsce dokładnie 10 lutego 1920 r., kiedy to generał Józef Haller, dowódca Frontu Pomorskiego, wrzucił do morza platynowy pierścień - symbol odzyskania przez Polskę dostępu do Bałtyku.

Dariusz Kloskowski

  • 01
  • 02
  • 03