Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Podróż historyczna dla upamiętnienia 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę

11 maja 2018 r. asp. sztab. rez. Jerzy Jędrusik – członek Okręgu Śląskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej wraz z członkami Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej uczestniczył w podróży historycznej na terenie Jury Krakowsko – Częstochowskiej dla upamiętnienia 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Podczas podróży historycznej jej uczestnicy zwiedzili miejsca związane z walkami podczas I i II Wojny Światowej.

Pierwszym takim miejscem była miejscowość Rodaki, gdzie na miejscowym cmentarzu znajduje się grób wojenny partyzantów i mieszkańców wsi Błojec, poległych podczas potyczki oddziałów AK i akcji odwetowej Niemców w czerwcu 1944 r. Na tym samym cmentarzu znajduje się grób żony i syna gen. dyw. Bronisława Ducha.

Kolejnymi miejscami była Pustynia Błędowska oraz miejscowość Bydlin. W pobliżu Bydlina – pod Krzywopłotami w listopadzie 1914 roku doszło do potyczki legionistów marsz. Piłsudskiego z 1 pułku piechoty Legionów z oddziałami rosyjskimi. Zginęło 46 legionistów, w 1920 roku na cmentarzu w Bydlinie powstał piękny pomnik poświęcony poległym. W bitwie tej zginął m.in. stryjeczny brat Ignacego Paderewskiego por. Stanisław Paderewski.

Uczestnicy podróży historycznej mieli okazję zwiedzić kościół i plebanię w miejscowości Strzegowa, gdzie kwaterował sztab Józefa Piłsudskiego w listopadzie 1914 roku. Na murach kościoła znajdują się szrapnele pocisków artyleryjskich.

Zwiedzili także ruiny odbudowywanego zamku w Smoleniu w pobliżu, którego toczyły się potyczki w 1914 roku.

Podróż zakończyła się w starym miasteczku Pilica, gdzie zwiedzono rynek oraz teren pałacu – znajduje się tam m.in. tablica poświęcona zamordowanym Żydom – mieszkańcom Pilicy - w latach hitlerowskiej okupacji 1939 – 44. Wiele ciekawych informacji o wydarzeniach z okresu I i II Wojny Światowej przekazał wieloletni przewodnik PTTK oraz człowiek zasłużony w dziele upamiętniania miejsc związanych z historią tego regionu Maciej Świderski.

J. Jędrusik

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04