Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

ZOR RP współorganizatorem Zlotu Kresowiaków z Łucka

W dniach 18 – 20 maja 2018 r. Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej współorganizował Zlot emerytów z Łucka do Polski.

Kilkunastoosobowa grupa naszych rodaków z Wołynia wizytowała tereny Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Głównymi organizatorami zlotu byli: Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej i Towarzystwo Kultury Polskiej im. Tadeusza Kościuszki w Łucku.

Tegoroczny Kresowy zlot naszych rodaków trwał prawie 10 dni. Kresowianie odwiedzili Warszawę, gminy: Leszno, Łomianki, Góra Kalwaria. Poruszali się busikiem uzyskanym dzięki pomocy Konsulatu RP w Łucku, za naszym pośrednictwem składają serdeczne podziękowania Panu Konsulowi Krzysztofowi Sawickiemu.

Lista ludzi o patriotycznych sercach, którzy pomagali zlotowi jest oczywiście dłuższa i obejmuje zarówno członków ZOR RP: wiceprezesa Marcina Ładę, Członka Honorowego ZOR RP Starostę Jana Żychlińskiego, jak i przyjaciół naszej organizacji np. Dyrektora SOSW w Lesznie Jagodę Sowińską. Organizacja Zlotu była możliwa dzięki zaangażowaniu wielu wolontariuszy, którzy np. w gminie Łomianki przyjęli kresowian do swoich domów, w czym dopomógł ks. Jan Siekierski Proboszcz Parafii św. Małgorzaty w Łomiankach.

Kresowianie na terenie Powiatu Warszawskiego Zachodniego zakwaterowani byli w internacie SOSW. Ośrodek stanowił doskonałą bazę wypadową do Puszczy Kampinoskiej i Warszawy, a trzeba trafu, że delegacja przybyła do nas akurat w czasie Nocy Muzeów. Warszawskie placówki kulturalne stanęły dla naszych rodaków otworem, w pierwszej kolejności zwiedzili oni Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wszystkie działania zlotu uzgadnialiśmy z prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej Romualdem Kołudzkim-Strobbe i Komandorem Zlotu Stanisławem Furmanem. W związku z jubileuszem 100-lecia Niepodległości Polski, postawiliśmy na program patriotyczny. Kresowianie pod kierunkiem wiceprezesa ZG ZOR RP Marcina Łady zwiedzili Palmiry, Kiełpin i inne miejsca związane z walką naszego narodu o wolność Polski. Niezwykła uczuciowość Kresowian i zainteresowania patriotycznymi tematami sprawiły, że było to szczególnie miłe spotkanie, z jednej strony smutne, bo poruszano zagadnienia związane z martyrologią naszego narodu, a z drugiej serdeczne, bo właśnie tak serdeczni i otwarci są nasi kresowianie.

Kolejne spotkanie patriotów udowodniło, że w dzisiejszych czasach ważne jest współdziałanie. Połączenie wysiłków kilku organizacji patriotycznych, wspólne przedsięwzięcia organizowane przy pomocy wolontariuszy, działanie razem z samorządami gminnymi i powiatowymi, z parafiami i duchownymi- daje wspaniałe wyniki. Dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli za współdziałanie.

M.Ł.

Fot. Marcin Łada i Marta Rozhko

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04