Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Biegacze sztafety biegowej z Łodzi na Monte Cassino

18 maja 2018 r. biegacze sztafety biegowej z Łodzi do Monte Cassino, której współorganizatorem był Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, po pokonaniu 1920 km, wbiegli na szczyt Monte Cassino.

Na Polskim Cmentarzu Wojennym, przed pomnikiem, wznieśli okrzyk „Cześć i chwała bohaterom”. Złożyli także kwiaty, znicze i czerwone maki na grobie gen. Władysława Andersa.

Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal. Żeby go dostać trzeba było przebiec 220 km (22 odcinki po 10 km).

20 biegaczy, strażników miejskich z Łodzi i z Bełchatowa oraz przedstawicieli innych służb mundurowych z woj. łódzkiego, przez osiem dni, biegło non stop przez Polskę, Słowację, Austrię i Włochy. W sumie pokonując 1920 kilometrów. Pomagało im 14 osób obsługi logistycznej.

Sztafetę zorganizowano z inicjatywy strażników miejskich z Łodzi i Bełchatowa, kapelana Straży Miejskiej w Łodzi ks. kanonika dr. Piotra Turka i Związku Oficerów Rezerwy RP. Bieg odbył się pod honorowym patronatem minister Anny Marii Anders. Patronat duchowy nad biegiem objął Metropolita Łódzki arcyb. Grzegorz Ryś.

Biegacze i przedstawiciele organizatorów wzięli udział w oficjalnych uroczystościach 74 rocznicy bitwy pod Monte Casino zorganizowanych przez polskie władze. W uroczystościach uczestniczyła oficjalna delegacja Straży Miejskiej w Łodzi z pocztem sztandarowym, Straży Miejskiej Bełchatowa i Państwowej Straży Pożarnej z Łodzi. Podczas uroczystości biegacze i przedstawiciele delegacji spotkali się z minister Anną Marią Anders. Mieli też okazję rozmawiać z kombatantami – uczestnikami bitwy o Monte Cassino.

Ideą biegu było oddanie hołdu bohaterskim żołnierzom z Monte Cassino, oraz uczczenie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W bieżących kwestiach dotyczących przygotowania biegu ZOR RP reprezentował Zbigniew Kuleta – prezes Okręgu Łódzkiego i jednocześnie komendant Straży Miejskiej w Łodzi.

(k)

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04