Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

ZOR RP patronem akcji „100 kilometrów dla Niepodległej”

Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej objął patronat honorowy nad akcją „100 kilometrów dla Niepodległej” realizowaną w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczego w Lesznie, a w realizacji zadań patriotycznych związanych z tym przedsięwzięciem uczestniczy Marcin Łada –wiceprezes Zarządu Głównego i prezes Koła ZOR RP w Starych Babicach.

Akcja polega na przejściu 100 km tras związanych z historią Polski, w roku 100 lecia Niepodległości Ojczyzny i przybliżenia młodzieży wiedzy na temat historycznych wydarzeń.

Jak określają nauczyciele ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Lesznie w Lesznie: „100 kilometrów dla Niepodległej” to poznanie, zrozumienie i oddanie czci tym, którzy polegli na Ziemi Kampinoskiej. To również hart ducha, pokonywanie własnych słabości i kształtowanie charakteru. To swojego rodzaju szkoła życia zbudowana na współpracy w grupie, empatii i wytrwałości.

14 czerwca 2018 r. w Starych Babicach (w miejscowości położonej w tzw. otulinie Puszczy Kampinoskiej) Marcin Łada spotkał się z 25 osobową grupą młodzieży z SOSW i poprowadził ją terenami o dużym znaczeniu dla historii Polski. Aby zachęcić młodzież do większej uwagi, wiceprezes ZOR RP wyposażony w megafon, założył przedwojenną czapkę polową wz. 36 i ubiór nawiązujący do ubiorów partyzantów AK Grupy „Kampinos”. Trzeba wiedzieć, że w tamtym wojennym czasie, realiach roku 1944, nie wszyscy posiadali polskie mundury. Czasem były to niemieckie sorty mundurowe z naszytymi polskimi oznaczeniami, czasem zwykłe ubrania cywilne. Żołnierze cieszyli się, gdy ich wyróżnikiem mogła być autentyczna polska wojskowa czapka, w innych przypadkach przyczepiali do czapek niemieckich polskie orły, lub malowali je na niemieckich hełmach. Do wyjątków należał oddział grupy Stołpecko-Nalibockiej, dowodzonej przez por. Adolfa Pilcha ps. „Góra”, „Dolina”, który przyszedł do Puszczy Kampinoskiej z ziemi nowogródzkiej w polskim umundurowaniu.

Grupa młodzieży z Leszna przeszła ok. 10 km terenami gminy Stare Babice. Odwiedziła m.in. Pomnik Obrońców Ziemi Babickiej, Babicką Aleję Katyńską (gdzie upamiętniono ofiary Polskiej Golgoty Wschody), Pomnik-maszt Radiostacji Babice, Cmentarz Wojenny w Starych Babicach (gdzie spoczywają żołnierze września 1939 r., partyzanci AK Grupy „Kampinos” i ofiary terroru niemieckiego), a także historyczne tereny Wielkiej Transatlantyckiej Stacji Radiotelegraficznej (Radiostacji Babice). Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała podczas trasy opowieści związanych z miejscami historycznymi i oddała hołd bohaterom spoczywającym na cmentarzu wojennym. W kolejnych tygodniach młodzież z Leszna przemierzy inne historyczne szlaki w okolicach i na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego.

Dziękujemy nauczycielom z SOSW Leszno za dobre współdziałanie, gratulacje z powodu realizacji wspaniałej akcji patriotycznej składamy Dyrektorowi Ośrodka Jagodzie Sowińskiej i autorom innowacji pedagogicznej: Wicedyrektorowi Krzysztofowi Radkowskiemu, Piotrowi Chmielewskiemu i Sebastianowi Puławskiemu.

Rok bieżący jest rokiem szczególnym, obchodzimy w nim bowiem 100 lecie odzyskania Niepodległości Polski. Ten historyczny czas warto godnie przeżyć, dać młodzieży wiedzę patriotyczną, wiedzę dotyczącą naszej historii i zachęcić do radosnego przeżywania wielkiej rocznicy.

M. Ł.

Fot. Piotr Chmielewski i MŁ.

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04