Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Bieg Orlików w Częstochowie

15 czerwca 2018 r., w Częstochowie pod Jasną Górą w parku im. Stanisława Staszica w ramach upamiętnienia walk o wyzwolenie Lwowa odbył się „Bieg Orlików”.

Na zaproszenie organizatorów Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej Koła w Częstochowie wchodzącego w skład Okręgu Śląskiego reprezentowali Artur Wojciechowski - naczelnik Oddziału Ochrony Porządku Publicznego Straży Miejskiej w Częstochowie i Rafał Kluba. Artur Wojciechowski miał przyjemność wręczać medale uczestnikom biegu.

Przedsięwzięcie zorganizowane zostało przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich oddział Częstochowa oraz Szkoła Podstawowa nr 14 w Częstochowie. Wśród zaproszonych gości był min. pan senator RP dr Ryszard Majer, zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy Andrzej Szewiński, przeor częstochowskiego Klasztoru Paulinów na Jasnej Górze o. Marian Waligóra, a także przedstawiciele służb mundurowych, środowisk sportowych i szkolnych.

W roku 1918 w walkach w obronie Lwowa brało bardzo dużo młodych osób, które nie ukończyły 17 roku życia. Nazwano ich „Orlętami Lwowskimi”. Najbardziej znany wśród nich jest Jurek Bitschan, syn Aleksandry Zagórskiej, która podczas obrony Lwowa była komendantką Ochotniczej Legii Kobiet. Czternastoletni Bitschan, uczeń gimnazjum, zgłosił się do jednego z walczących oddziałów i poległ na cmentarzu Łyczakowskim. Organizator w swoim biegu nawiązał do najmłodszego uczestnika walki o wyzwolenie Lwowa. Był to chłopiec w wieku 9 lat dlatego w biegu uczestniczyły dzieci w wieku 9 lat.

A.W.

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04