Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Otwarcie Muzeum Misji Zagranicznych Wojska Polskiego w Feliksowie

15 grudnia 2018 r., w Feliksowie (Gmina Leszno), otwarto Muzeum Misji Zagranicznych Wojska Polskiego. W uroczystym otwarciu Muzeum uczestniczył Marcin Łada - wiceprezes ZG Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej i wielu szacownych gości.

 

 Muzeum jest placówką prywatną utworzoną przez miłośnika historii WP Jacka Roszkowskiego, który od wielu lat gromadzi pamiątki związane z misjami wojskowymi.

W otwarciu muzeum uczestniczyli weterani działań poza granicami państwa z wiceprezesem Zrzeszenia Weteranów Tadeuszem Sąsiadkiem, przedstawiciele Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ze st. chor. Maciejem Cichoszem reprezentującym także Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, Mariusz Sybilski z Centrum Weterana, reprezentanci 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej ze st. chor. szt. Aleksandrem Postołowiczem, przedstawiciele PSP i OSP Zaborów oraz proboszcz Parafii w Zaborowie ks. Sławomir Cieślak. Obecna była także przedstawicielka Ministerstwa Obrony Narodowej Aneta Babis-Cichosz i gość zagraniczny -Aleks Brighidin, przedstawiciel Stowarzyszenia Weteranów Wojny o Niepodległość Mołdawii.

Podczas spotkania uroczyście przecięto wstęgę i oddano hołd 121 żołnierzom WP poległym na misjach zagranicznych. Dyrektor Muzeum Jacek Roszkowski przedstawił historię powstania placówki w Feliksowie i opowiadał o celu działania muzeum, którego głównym zadaniem jest upamiętnienie historii żołnierzy WP, dzisiejszych weteranów, działających na rzecz pokoju na świecie.

Trzeba wiedzieć, że polscy żołnierze na misje wyjechali już 65 lat temu (do Korei). Do tej pory ponad 100 tys. żołnierzy wzięło udział w misjach poza granicami państwa. Żołnierze narażeni są tam nie tylko na ogień nieprzyjaciela, niebezpieczeństwo związane jest także z minami i innymi zagrożeniami.

Mała sceneria przed muzeum ukazuje realia służby, a pamiątkowy kamień poświęcony jest poległym. Najtragiczniejsze misje miały miejsce w Iraku gdzie zginęło 22 żołnierzy WP i w Afganistanie gdzie poległo 44 polskich żołnierzy. Ryzyko wpisane jest zawsze w realia tej służby. W misjach zagranicznych uczestniczy także Straż Graniczna i Policja Państwowa.

Wewnątrz muzeum zobaczymy wyposażenie żołnierzy- mundury, hełmy, elementy uzbrojenia, a także naszywki, odznaczenia i inne pamiątki związane z misjami zagranicznymi. Muzeum jest małym centrum weterana, zajmuje się bowiem organizacją uroczystości i różnych spotkań związanych z weteranami. Placówka nadal pozyskuje pamiątki związane z misjami. Posiada większość odznaczeń, które żołnierze otrzymują po zakończeniu misji, poszukuje natomiast m.in. „Gwiazdy Czadu” i „Gwiazdy Morza Śródziemnego”. Jeśli ktoś chciałby przekazać tam te odznaczenia, to serdecznie do tego zachęcamy. Będą one z szacunkiem eksponowane, a staną się tym cenniejsze, że towarzyszyć im będzie historia konkretnego żołnierza, który przeżył swoją służbę na misjach.

Muzeum Misji Zagranicznych WP w Feliksowie rozpocznie regularną działalność od połowy stycznia 2019 r. Będzie zapraszać młodzież szkolną i wszystkich zainteresowanych tematyką Wojska Polskiego i jego historią.Do tej pory dyr. Jacek Roszkowski prezentował swoje wystawy na pokazach plenerowych, na festynach organizowanych z okazji wydarzeń patriotycznych na terenie całej Polski. W Lesznie był widoczny m.in. podczas imprezy historyczno-sportowej organizowanej pod patronatem ZOR RP pt. „Cross z historią w tle”.

Muzeum posiada aktualnie jeden pawilon, ale dyr. Roszkowski przewiduje budowę kolejnych i zwraca się do ewentualnych sponsorów o pomoc w tym zakresie. Zgromadzone pamiątki warto pokazywać w odpowiednich warunkach. To przecież fragment naszych dziejów- historia WP ostatnich dziesięcioleci.

Powstanie muzeum dzięki niezwykłemu zaangażowaniu członka naszej organizacji, jest faktem który napawa nas dumą. Cieszy znak ZOR RP eksponowany w tym miejscu. Tak właśnie trzeba działać, tworzyć nową historyczną rzeczywistość, promować działania pro-obronne, a jednocześnie w sposób ciekawy i dynamiczny przekazywać wiedzę o Wojsku Polskim i jego historii. Dyrektor Jacek Roszkowski podczas otwarcia Muzeum otrzymał wiele wyrazów uznania od przybyłych gości, którzy wręczyli mu pamiątkowe dyplomy i symboliczne prezenty. Również ZG ZOR RP dołącza się do najlepszych życzeń pomyślności dla Dyrektora i jego muzealnej placówki.

Wycieczki do Muzeum w Feliksowie można organizować po wcześniejszym umówieniu się: nr tel. 791 031 091 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ekspozycja udostępniana jest zwiedzającym bezpłatnie.

MŁ.

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04