Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

„… to wszystko…”. Tomik wierszy Kazimierza Szczerbatko

„…to wszystko”, tak zatytułowany jest tomik wierszy Kazimierza Szczertbatko mający charakter sentymentalno - patriotyczny. Jest to już 19 tomik wierszy wydany przez autora.

Tomik, który ukazał się w grudniu 2018 r., jest trzecim tomikiem wierszy, który autor wydał w ubiegłym roku. Wcześniej ukazały się tomiki „Każdy jest pielgrzymem” oraz „Pamiętamy”.

Tomik zawiera 23 wiersze oraz „tryptyk zakroczymski”, którego twórcami są inni autorzy. Kazimierz Szczerbatko zamieszcza także hymn Szkoły Zakroczymskiej, napisany w latach trzydziestych XX w. przez nauczyciela Zimochockiego.

 

Tematykę patriotyczną autor podejmuje w wierszu „Białe krzyże”, poświęconemu powstańcom warszawskim oraz „Pamiętam”, w którym przywołuje wspomnienia
z 1939 r.

W pozostałych wierszach autor podejmuje tematykę osobistych rozważań nt. życia i minionego czasu oraz opisuje piękno przyrody ojczystej. W wierszu „Zakroczym” prowadzi rozważania na temat ludzkiego losu, upadku i odrodzenia się człowieka za sprawą Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości prowadzonego przez Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

XXX

Kazimierz Szczerbatko (rocznik 1931), z wykształcenia mgr pedagogiki i fizyki. Długoletni nauczyciel, dyrektor Szkoły Podstawowej w Zakroczymiu oraz Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 5 w Nowym Dworze Mazowieckim. Członek Zarządu Głównego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

Od kilkudziesięciu lat jego pasją jest historia Zakroczymia, której poświęcił ponad dwadzieścia książek. W 1999 r. wydał monografię Zakroczymia, w której przedstawił bogatą historię tego jednego z najstarszych grodów Mazowsza.

Jego pisarskiej i historycznej pasji przyświeca myśl Johna F. Kennedy'ego: Gdy czasy nasze pokryje pył historii… w zapomnienie pójdą zwycięstwa i klęski poniesione na polu walki czy polityki; przetrwa tylko to, co wnieść zdołamy do skarbnicy wartości ogólnoludzkich.

(k)

  • 01
  • 02