Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

"Ławka Niepodległości przed siedzibą Starostwa Warszawskiego Zachodniego!

Kiedy pogoda staje się coraz bardziej wiosenna, coraz więcej osób korzysta z Ławki Niepodległości, którą ustawiono przed budynkiem Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego w Ożarowie Mazowieckim.

Ławeczka jest efektem konkursu Ministerstwa Obrony Narodowej zorganizowanego dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania Niepodległości Polski. Rys historyczny dotyczący powiatu Warszawskiego Zachodniego, który można usłyszeć po naciśnięciu guzika na ławce, przygotował Marcin Łada wiceprezes ZG ZOR RP.

„Ławki Niepodległości” to nazwa projektu upamiętniającego polską państwowość, ale także posiadającego walory edukacyjne. Słowo „niepodległa” jest zaczerpnięte z pism Józefa Piłsudskiego i oddaje charakter pisma I Marszałka Polski. Siedząc na ławce, po wciśnięciu guzika, każdy z nas będzie mógł zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Ławki propagują także naszą lokalną historię związaną z terenami powiatu. Lektor odczytuje tekst informujący o najważniejszych bitwach, które toczyły się na naszym terenie o powstaniach narodowych, nie zabrakło także części poświęconej Radiostacji Babice. Ławka wyposażona jest w moduł elektroniczny są tam m.in.: komputer Raspberry Pi3, hot-spot- router WiFi, ładowarka urządzeń mobilnych NFC i gniazdo USB. Ławka posiada także fotokod QR, który umożliwi ściągnięcie materiałów historycznych na urządzenia elektroniczne.

Do Ministerstwa Obrony Narodowej wpłynęły 262 oferty konkursowe. Samorządy gminne, powiatowe i wojewódzkie, przedstawiły dokumenty wskazujące m.in. najlepszą lokalizację ławek, plan budowy i propozycję nagrania dźwiękowego związanego z lokalną historią.  Dotacje na budowę Ławki Niepodległości wraz z gotowym projektem multimedialnej ławki otrzymało 136 samorządów. Cieszymy się, że Powiat Warszawski Zachodni znalazł się w gronie wyróżnionych i otrzymał na ten cel dotację w wysokości 25 tys. zł. Starosta Warszawski Zachodni jest od lat Członkiem Honorowym naszej organizacji i wspiera działania historyczne i popularyzatorskie prowadzone przez ZOR RP. Historii Polski można uczyć się także siedząc na ławce, a przy okazji podładować także telefon przed wyruszeniem w dalszą drogę. Kochajmy Polskę i polską historię!                                                                                                                  

M.Ł.

  • 01
  • 02
  • 03