Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

O historii i zdrowiu podczas spotkania z młodzieżą szkolną w Tarnowskich Górach

13 marca 2019 r., w ramach prowadzonych działań edukacyjno – wychowawczych, Okręg Śląski Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, przeprowadził z młodzieżą szkolną klas mundurowych z Tarnowskich Gór i ze Świętochłowic prelekcje o tematyce historyczno - wojskowej oraz zdrowotnej.

Prelekcja dotycząca historii zatytułowana była: „Cześć i chwała weteranom walk o wolność i niepodległość ojczyzny”, a prelekcja o zdrowiu odnosiła się do kwestii „Jak można zostać dawcą szpiku kostnego”.

Prelekcje odbyły się w 5 pułku chemicznym w Tarnowskich Górach w ramach podpisanego przez ZOR RP porozumienia o współpracy z pułkiem.

Prelegentami byli mjr rez. Krzysztof Tomaszewski – prezes Okręgu Śląskiego i plut. Michał Sołtykowski – dawca szpiku kostnego.

Celem zajęć historycznych była m.in. popularyzacja i zainteresowanie młodzieży bohaterami swojego regionu. Jednym z nich, którego życiorys przedstawił mjr rez. Krzysztof Tomaszewski, był płk Bernard Drzyzga, który podczas II wojny światowej, jako oficer AK przeprowadzał m.in. akty dywersyjne na terenie III Rzeszy.

Natomiast celem prelekcji o dawcach szpiku kostnego była profilaktyka zdrowotna, a tym samym popularyzacja osób, które swoją postawą w życiu codziennym przyczyniają się do ratowania życia innym.

Krzysztof Tomaszewski

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04