Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Kadeci z Częstochowy odnawiali polskie groby na kresach wschodnich

W dniach 18-24 marca 2019 r. młodzież klas mundurowych Korpusu Kadetów w Zespole Szkół Technicznych w Częstochowie wyjechała na Ukrainę w celu odnowienia polskich grobów. Wśród jej opiekunów znalazł się członek Zarządu Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Częstochowie ppor. Adam Dłużniak.

Przez pierwsze trzy dni zespół wspólnie pracował na cmentarzu w Rohatyniu, 70 km na południowy wschód od Lwowa. Znajdują się tam liczne polskie groby, a zwłaszcza pomnik 49 polskich żołnierzy poległych w wojnie z bolszewicką Rosją w latach 1919-1920. Oprócz tego liczne mogiły: powstańca styczniowego, burmistrza, dyrektora szkoły, inspektora szkolnego, urzędników oraz zwykłych ludzi, mieszkających tam przed II wojną światową, gdyż były to ziemie należące do Polski.

Groby znajdowały się w opłakanym stanie. Brudne, zaniedbane przez wiele lat, pozarastane gęstą roślinnością, często przykryte warstwą ziemi i śmieci. W wyniku ciężkiej pracy całej ekipy, a zwłaszcza wspaniałej młodzieży częstochowskiego technikum, udało się odsłonić i oczyścić 18 grobów oraz dokonać renowacji pomnika poległych żołnierzy.

Wysiłek został podsumowany Apelem Pamięci, na który przybył zastępca prezydenta miasta Częstochowy Ryszard Stefaniak oraz dyrektor szkoły Rafał Piotrowski. W uroczystości uczestniczyli też przedstawiciele władz Rohatynia. Wspólnie złożono kwiaty i zapalono znicze na polskich grobach. Polegli żołnierze zostali po 80 latach znowu przywołani w Apelu Pamięci.

Podczas uroczystości zadeklarowano stałą opiekę nad polskimi grobami w Rohatyniu.  

Pozostałe dni młodzież spędziła na zwiedzaniu miejsc związanych z polską historią. Odwiedzono m. in. Chocim, Kamieniec Podolski, Skałę Podolską, Trembowlę, Złoczów i Lwów. Wyjazd był możliwy dzięki wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej, które użyczyło autokaru.

A.D.

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04