Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Podróż edukacyjno -  historyczna prezesa Okręgu Śląskiego ZOR RP do Lwowa

W dniach od 1 do 5 maja 2019 r. prezes Okręgu Śląskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej mjr. rez. Krzysztof Tomaszewski wziął udział w podróży edukacyjno -  historycznej szlakiem Wyżyny Lubelsko -  Lwowskiej w ramach Obchodów Konstytucji 3 Maja, zorganizowanej przez  miłośników, nauczycieli, pasjonatów historii.

Podczas podróży zwiedził między innymi: niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i jeniecki w Lublinie – „ Majdanek". Dzieje tego obozu są nierozerwalnie połączone z historią ziem między Wisłą a Bugiem podczas II wojny światowej, a w szczególności z polityką zagłady Żydów i Słowian, koncepcją generalnej germanizacji niektórych miast regionu (Lublin, Zamość) oraz akcją wysiedleńczą prowadzoną na szeroką skalę na Zamojszczyźnie.

Podczas swojej podróży historycznej zwiedził także Lwów na Ukrainie. Jednym z obiektów zwiedzania był cmentarz Obrońców Lwowa. Cmentarz Obrońców Lwowa (także: Cmentarz Orląt) – autonomiczna część cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie, zajmuje odrębne miejsce – stoki wzgórz od strony Pohulanki. Znajdują się na nim mogiły uczestników bitwy o Lwów i Małopolskę Wschodnią, poległych w latach 1918–1920 lub zmarłych w latach późniejszych. Często nazywany jest Cmentarzem Orląt, gdyż spośród pochowanych tam prawie 3000 żołnierzy, część to Orlęta Lwowskie, czyli młodzież szkół średnich i wyższych oraz inteligencja. Nazywany on był przez Polaków miejscem świętym (Campo Santo). Jest   obok cmentarza na Monte Cassino czy wojskowego cmentarza na Rossie w Wilnie jednym z najważniejszych polskich cmentarzy znajdujących się po za granicami.

(K.T.)

  • 01
  • 03
  • 05
  • 06