Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Misja dydaktyczna Muzeum w Feliksowie prowadzonego przez Jacka Roszkowskiego – członka ZOR RP

W ostatnim czasie Muzeum Misji Zagranicznych Wojska Polskiego w Feliksowie (Gmina Leszno, Powiat Warszawski Zachodni) w organizacji - placówka prowadzona przez Jacka Roszkowskiego, członka babickiego Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, wzięła udział w kilku wydarzeniach o charakterze edukacyjnym i popularyzatorskim, realizując zarówno misję oświatową placówki muzealnej jak i misję popularyzowania polskiej historiii działalności Wojska Polskiego, jaka przyświeca członkom ZOR RP.

15 maja 2019 r., podczas odbywającego się w Lesznie k. Warszawy corocznego „Crossu z historią w tle”, Muzeum w Feliksowie, w związku z nadchodzącym 29 maja Dniem Weterana oraz Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych ONZ, zaprezentowało stoisko historyczne, poświęcone działaniom żołnierzy WP poza granicami państwa w misjach pokojowych ONZ. Dyrektor Muzeum Jacek Roszkowski odpowiadał na pytania osób zwiedzających ekspozycję i zapraszał do placówki muzealnej.

Kilka dni wcześniej - 10 maja 2019 r. - Muzeum w Feliksowie zorganizowało wystawę w Szkole Podstawowej w Parkowie niedaleko Poznania. Na parterze szkoły zaprezentowano plansze i eksponaty dotyczące misji wojskowych w Korei, Wietnamie i Kambodży. Setki eksponatów przypominały o udziale polskich żołnierzy w tychże misjach. Budda z drzewa sandałowego w otoczeniu ośmiu lampek przypominających żołnierzy, którzy odeszli na "wieczną wartę", osiem manekinów w mundurach żołnierzy ONZ, kilka karabinów AK i pistoletów, „kącik sapera", czyli m.in.: mina przeciwpiechotna, granaty, setki zdjęć na tablicach dokumentujących wydarzenia na misjach, kilka albumów, flagi ONZ, Kambodży, Malezji, książki, mapy, medale i odznaczenia, ...skóra węża to niektóre z eksponatów znajdujących się na tej wystawie. Ekspozycja poprzedziła spotkanie parkowskich uczniów z uczestnikami misji, które odbyło się w sali gimnastycznej szkoły.

 

07 maja br. Muzeum w Feliksowie oraz Zrzeszenie Weteranów Działań Poza Granicami Państwa zorganizowały ciekawe spotkanie w Szkole Podstawowej im. Powstańców 1863 Roku w Zaborowie gm. Leszno. Było to spotkanie z weteranem pt. „Moja Misja” w którym uczestniczył płk. w stanie spoczynku Andrzej Adamowicz- uczestnik misji ONZ UNTAG w Namibii. Celem prelekcji było ukazanie historii udziału żołnierzy WP poza granicami państwa w misjach pokojowych, stabilizacyjnych, komisjach rozjemczych, a w szczególności ukazanie działalności PKW w Namibii. Uczniowie oprócz osobistych wspomnień z misji Andrzeja Adamowicza zapoznali się z geografią, historią oraz kulturą Namibii. Muzeum zaprezentowało min. eksponaty związane z misją ONZ UNTAG.

Muzeum Misji Zagranicznych Wojska Polskiego w Feliksowie zachęca kolejne szkoły do współpracy. Propagowanie wiedzy o działalności Wojska Polskiego jest ciekawym zagadnieniem dla wielu uczniów i jednym z głównych celów działania ZOR RP.

J.R., M.Ł.

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04