Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Wieczór autorski Marcina Łady

12 września 2019 r., w Bibliotece Publicznej Gminy Stare Babice w Zielonkach Parceli, odbył się wieczór autorski Marcina Łady, wiceprezesa ZG Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, który przedstawił czytelnikom kulisy powstania książki „Palmiry - Miejsce Pamięci Narodowej, Historia i Upamiętnienie”.

Datę spotkania wybrano celowo, na dwa dni przed Świętem Palmir (14 września), które ustanowił przed laty Prymas Polski ks. Kard. Józef Glemp.

Autor pracował nad książką około roku, zebrał w niej natomiast materiał fotograficzny z 25 lat uroczystości religijno-patriotycznych w Palmirach. To niezwykłe Miejsce Pamięci Narodowej jest bolesnym symbolem ofiary polskiego narodu złożonej na ołtarzu Ojczyzny.

Autor udokumentował także szeroko walki wrześniowe o Palmiry, w których znajdowała się Składnica Uzbrojenia, to m.in. dzięki jej zasobom przez miesiąc broniły się: Warszawa i Twierdza Modlin.

Książka oprócz zagadnień historycznych dotyczących II wojny światowej, przedstawia kulisy pierwszej wizyty Prymasa Polski w Palmirach i rolę w tym wydarzeniu dawnego dyrektora Kampinoskiego Parku Narodowego Jerzego Misiaka. To dzięki spotkaniu tych właśnie osób, dziś już od 26 lat odbywają się w Palmirach regularne uroczystości religijno-patriotyczne w dzień Święta Palmir - zawsze z udziałem najwyższych władz państwowych i władz samorządowych.

Autor w swojej publikacji przedstawia także dzień dzisiejszy Palmir - działalność Muzeum w Palmirach i uroczystości współorganizowane przez Kampinoski Park Narodowy z dyrektorem Mirosławem Markowskim, działalność lokalnych samorządów i obecność na uroczystościach Metropolity Warszawskiego ks. Kardynała Kazimierza Nycza wraz z rektorem cmentarza ks. prałatem Tadeuszem Jaworskim.

Podczas spotkania autor dziękując za zorganizowanie wieczoru autorskiego, podarował na ręce dyrektora Biblioteki Publicznej Macieja Tuzimskiego plakat wykonany na 100 -lecie Centralnej Biblioteki Wojskowej w Warszawie - z najlepszymi życzeniami dla „babickiej świątyni wiedzy”, która w tym roku obchodzi 70-lecie swego powstania.

M.Ł.

Fot. Kamil Malinowski

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04