Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Kwesta w Stalowej Woli na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków  i cmentarza wojennego w Rozwadowie

1 listopada 2019 r. na cmentarzu komunalnym oraz parafialnym w Stalowej Woli odbyła się IX kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków i cmentarza wojennego w Rozwadowie. W kwestowaniu uczestniczyli członkowie Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Stalowej Woli.

Organizatorem kwesty, jak co roku, była Fundacja Przywróćmy Pamięć, którą wspierali m.in. członkowie stalowowolskiego „Sokoła”, harcerze z 54. Drużyny Harcerskiej im B. Kochana z ZHP i z ZHR w Rozwadowie, członkowie grupy rekonstrukcyjnej „Partyzant”, „Zakłady Południowe”. Kwestę wsparli również poseł na Sejm RP Rafał Weber i przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Sobieraj.

Podczas kwesty zebrano ponad 16.320,01 zł! Dziękujemy wszystkim którzy nie szczędzili grosza na ten szczytny cel!

XXX

Parafialna nekropolia w Rozwadowie jest jednym z najstarszych cmentarzy w Polsce. Starszym niż cmentarze na Powązkach w Warszawie czy Rakowicki w Krakowie. Spoczywają na niej szczątki wielu pokoleń znanych mieszkańców Rozwadowa i okolic, którzy zapisali się na kartach historii naszej małej Ojczyzny. Z kolei, cmentarz wojenny w Rozwadowie powstał w 1914 roku podczas I wojny światowej i był największym cmentarzem spośród 22 w Okręgu Tarnobrzeskim. Pochowano na nim ponad tysiąc żołnierzy z I wojny światowej. W czasie II wojny światowej cmentarz był ponownie użytkowany. We wrześniu 1939 r. pochowano tutaj poległych lub zmarłych z ran żołnierzy Wojska Polskiego. W późniejszym czasie chowano również żołnierzy niemieckich oraz radzieckich, których po zakończeniu II wojny przeniesiono ostatecznie do Sandomierza.

M.D.

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04