Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Spotkanie opłatkowe kombatantów w Katedrze Polowej WP

19 grudnia 2019 r., kombatanci - członkowie Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej mjr w st. spocz. Zdzisław Łoziński i kpt. w st. spocz. Longin Rozwadowski uczestniczyli w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie w zorganizowanym przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, tradycyjnym spotkaniu opłatkowym weteranów walk o niepodległość RP, Sybiraków, ofiar represji wojennych i powojennych oraz żołnierzy II konspiracji.

Spotkanie rozpoczęło się minutą ciszy poświęconą pamięci zmarłych w minionym roku Weteranów, a w szczególności gen. bryg. Tadeusza Bieńkowicza ps. „Rączy”.

Doradca Prezydenta RP Zofia Romaszewska odczytała list od Prezydenta Andrzeja Dudy, w którym zwierzchnik ził zbrojnych dziękował kombatantom za poświęcenie w walce o wolną Polskę oraz przekazywanie młodemu pokoleniu tych wartości, za które byli gotowi oddać życie. – Państwu zawdzięczamy wolność i niepodległość Polski – napisał.

Świąteczne przesłanie skierowała do uczestników walk o niepodległość Ojczyzny także marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Następnie harcerze z ZHP przekazali na ręce Szefa UdSKiOR Jana Józefa Kasprzyka Betlejemskie Światło Pokoju. Wzruszającym momentem uroczystości było otwarcie przez Weteranów kartek świątecznych, które zostały własnoręcznie wykonane specjalnie na tę okazję przez dzieci z krakowskich przedszkoli.

 

-W czasie tych Świąt nasze myśli kierujemy również do przeszłości, do trudnych lat i dni, jakie były udziałem naszego doświadczenia historycznego, Państwa życia. Gdyby nie Państwa odwaga, wytrwałość i determinacja nie moglibyśmy spędzać Świąt w niepodległej Rzeczypospolitej i śpiewać radośnie kolęd. Państwu nie zabrakło wiary, nadziei i miłości. Dziękujemy Wam za to, że przechowaliście najcenniejsze cnoty, jakie kierują losem ludzi – powiedział Szef Urzędu Jan Józef Kasprzyk do uczestniczących w spotkaniu Weteranów.

– Chciałem bardzo serdecznie podziękować tym wszystkim Kombatantom i „Sprawiedliwym wśród Narodów Świata”, którzy w minionym roku tak pięknie manifestowali przywiązanie do Ojczyzny zarówno podczas uroczystości krajowych, jak i – przede wszystkim – zagranicznych. Rok 2019 był rokiem szczególnym – obchodziliśmy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, 75. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego i wileńskiego, 75. rocznice zwycięskiego szlaku bojowego II korpusu polskiego i 1. Polskiej Dywizji Pancernej. Wszędzie, gdzie byliśmy – w Polsce i poza granicami – byliście Wy – świadkowie wydarzeń, Weterani walk o niepodległość. Dziękujemy Wam za to, bo dzięki Wam opowieść o polskiej historii jest ze wszech miar wiarygodna, gdyż to Wy jesteście jej świadkami – podkreślił minister Kasprzyk.

Weterani przełamali się opłatkiem, składając sobie wzajemnie świąteczne życzenia. Spotkanie uświetnił koncert kolęd w wykonaniu Solistów Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Zdzisław Łoziński

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04