Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

„Od Biskupstwa Polowego do Ordynariatu Polowego” – wystawa w Warszawie-Boernerowie

Na ogrodzeniu Rzymskokatolickiej Parafii Wojskowo-Cywilnej pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej w Warszawie-Boernerowie przy ul. Kaliskiego 49 można obejrzeć wystawę plenerową pt. „Od Biskupstwa Polowego do Ordynariatu Polowego".

Otwarcia ekspozycji pod koniec 2019 r. dokonali Biskup Polowy Wojska Polskiego gen. bryg. Józef Guzdek oraz Dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej dr Jan Tarczyński. Uroczystość, w której udział wzięli m.in. pracownicy CBW i podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej na czele z gen. bryg. dr. hab. Tadeuszem Szczurkiem, prowadził ks. proboszcz płk dr Jan Domian.

ZG ZOR RP reprezentowali wiceprezes Marcin Łada i członek zarządu st. sierż. pchor. w st .spocz. Jerzy Bogdan Raczek.

Podczas uroczystości Biskup Polowy WP podkreślał, że znajomość historii jest fundamentem polskiej tożsamości. Zachęcał do zgłębiania wiedzy o przeszłości, by odpowiedzialnie i rozważnie budować przyszłość. Bp Guzdek wspomniał postać pierwszego biskupa polowego Stanisława Galla, który wiele miesięcy spędził w okopach razem z żołnierzami. Gdy trwały walki w 1918 r. o granice Polski, bp Gall słał odezwy do narodu prosząc, aby ludzie żywili żołnierzy w okopach i wysyłali im ciepłą odzież. -My jako wojskowi musimy znać historię tych, którzy zawsze towarzyszyli żołnierzowi – stąd właśnie jest ta wystawa – powiedział biskup Guzdek.

 

-100 lecie Ordynariatu Wojska Polskiego to przede wszystkim ogrom dokonań księży żołnierzy, którzy pod kierunkiem biskupów polowych stworzyli sprawną organizację służącą Bogu, Polsce i bliźnim – mówił dyrektor CBW dr Jan Tarczyński. Przypomniał także słowa Kapelana AK późniejszego Prymasa Tysiąclecia –Stefana kardynała Wyszyńskiego „Dla nas po Bogu największa miłość to Polska, po Bogu więc nasza miłość należy się przede wszystkim Ojczyźnie, mowie dziejom i kulturze, z których wyrastamy na polskiej Ziemi. I choćby obwieszczono na transparentach rozmaite wezwania do miłowania wszelkich ludów i narodów, nie będziemy temu przeciwni, ale będziemy żądali, abyśmy mogli żyć przede wszystkim duchem, dziejami, kulturą i mową naszej polskiej ziemi wypracowanej przez wieki życiem naszych praojców”. Dyrektor Tarczyński wspomniał także, że wystawa eksponowana była wcześniej na ogrodzeniu Łazienek Królewskich w Warszawie, gdzie odwiedziło ją ok. 500 tys. ludzi, w Lublinie, Hrubieszowie, a obecnie jest na warszawskim Boernerowie.

 

Wystawa na 56 planszach prezentuje historię duszpasterstwa wojskowego od czasów I Rzeczpospolitej po współczesność. Zobaczyć można wiele wyjątkowych, archiwalnych fotografii z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego, Centralnej Biblioteki Wojskowej, Ordynariatu Polowego, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Ordynariatu Polowego opowiadających o posłudze kapelanów wojskowych.

 

Parafia pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej w Warszawie-Boernerowie jest nam szczególnie bliska, tam bowiem w prezbiterium kościoła umieszczony jest przedwojenny znak ZOR RP, a członkowie naszej organizacji są zawsze serdecznie przyjmowani przez proboszcza ks. płk Jana Domiana. Duże zasługi dla utrwalenia historii tej parafii poniósł Jerzy Bogdan Raczek –członek ZG ZOR RP, który opracował tekst umieszczony na tablicy przy kościele i napisał 3 książki o historii Boernerowa i jego świątyni.

Zachęcamy wszystkich do obejrzenia wystawy na warszawskim Boernerowe i w kolejnych miejscach jej eksponowania. 100 lat Biskupstwa Polowego to 100 lat historii Polski.

M.Ł. 

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04