Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Członkowie Okręgu Małopolskiego ZOR RP odwiedzili wystawę  „Ojcowie Niepodległości” w Muzeum Czynu Zbrojnego w Nowej Hucie

25 lutego 2020 r., członkowie Okręgu Małopolskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej z ppor. rez. Piotrem Kozińskim, odwiedzili wystawę „Ojcowie Niepodległości” w Muzeum Czynu Zbrojnego w Nowej Hucie.

Jest to jedno z najmniej znanych muzeów w Krakowie, które pochwalić się może bardzo bogatą kolekcją związaną z historią Polski.W tym roku kolekcja obchodzi 50 rocznicę powstania. Eksponaty do muzeum przekazali pracownicy Kombinatu w Nowej Hucie. Nowa Huta – północno-wschodnia część Krakowa; zaprojektowane od podstaw miasto, którego budowę rozpoczęto w 1949 roku. Zbudowano je dla pracowników mającego powstać kombinatu metalurgicznego; ówczesnej Huty im. Lenina.

Do Krakowa trafili ludzie z całej Polski, wśród nich wielu bohaterów walk o niepodległość Rzeczypospolitej. Na wystawie prezentowane są między innymi mundury z powstań: Śląskiego i Wielkopolskiego oraz sztandar z czasu Legionów. Muzeum ma charakter niespotykany a większość eksponatów to pamiątki osobiste przekazane przez hutników kombinatu. Byli to kombatanci: Legionów Piłsudskiego, Powstań Narodowych, wojny polsko-bolszewickiej, wojny obronnej 1939, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, I i II armii WP, więźniów obozów koncentracyjnych, partyzantów.

Białym muzealnym krukiem są eksponaty z okrętu podwodnego ORP „Sęp”. Przed muzeum stoi czołg IS-2, który na początku 1945 roku został włączony do II Armii WP. Zniszczył trzy samochody pancerne i działo przeciwlotnicze. W okolicach Budziszyna wyeliminował trzy niemieckie czołgi w tym dwa Panzerkampfwagen V Panther. IS-2 w czasie wojny prowadzili kombatanci - hutnicy: Władysław Ciodyk, Mieczysław Dudziński, Józef Hosticzko, Władysław Pakiet, Kazimierz Wilgocki, Józef Studziński, Rudolf Rafalski oraz Zdzisław Wilusz.

Bardzo ważnym elementem, znacznie podwyższającym jakość i tak już atrakcyjnych zbiorów jest forma prezentacji. O eksponatach opowiadają młodzi ludzie z Warsztatów Terapii Zajęciowych z os. Górali. Jest to forma aktywizacji osób z niepełnosprawnościami.

Piotr Koziński

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04