Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Prace porządkowe przy  fortyfikacjach wojennych w Podzamczu w Powiecie Zawierciańskim

25 lipca 2020 r. członek Okręgu Śląskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej st. kpr. rez. Damian Liszczyk wraz z prezesem Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej Maciejem Świderskim wykonali prace porządkowe przy Jurajskich Fortyfikacjach Wojennych w Podzamczu w Gminie Ogrodzieniec.

Pracami objęto m.in. bunkier typu Ringstand 58c tzw. „Tobruk”, który usytuowany jest w pobliżu muru zamkowego przy niebieskim szlaku turystycznym. Posprzątano zalegające śmieci oraz usunięto krzewy przy linii okopów w rejonie bunkra. W niedalekiej przyszłości powstanie nowa tablica opisowa (obecna jest zdewastowana) oraz dodatkowe tabliczki opisowe.

W rejonie zamku jest wiele tego typu fortyfikacji z 1944 roku, m.in. schrony obserwacyjno-strzelnicze typu Kochbunkier. Udając się na wzgórze tzw. „Suchy Połeć” zauważamy przy ścieżce bunkier typu Ringstand 58c zachowany w dobrym stanie. Nieopodal ukryty za sztucznie usypanym wałem ziemnym, osłaniającym wejście, znajduje się duży schron piechoty typu Regelbau 668, gdzie na południowej ścianie obiektu w kilku miejscach wyrwany jest spory odłam betonu. Żołnierze Armii Radzieckiej przy zdobywaniu Podzamcza ostrzelali pusty bezzałogowy schron pociskami dużego kalibru. Na stropie schronu zachowały się urządzenia wentylacyjne, a na suficie przy wejściu deski z płaskownikami. Miały one na celu powstrzymanie opadającego tynku w czasie ostrzału. Obok tych schronów znajduje się basen przeciwpożarowy.

Należy pamiętać, że są to już ostatnie pamiątki zmagań frontowych z 1944 roku. Cieszą się zainteresowaniem krajoznawców, gdyż są to obiekty ciekawe z uwagi na swoją historię i położenie w terenie. Dla młodzieży bunkry są żywą lekcją historii. Należy wspomnieć, że bunkry objęte są ochroną prawną Państwowej Służby Opieki Zabytków w Katowicach. Jest to to o tyle istotne, ponieważ przez długie lata były one dewastowane i zamieniane w śmietniki. Dziś natomiast są atrakcją i nowością w rozdziale turystyki Jury.

Damian Liszczyk

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04