Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

40. Marsz Szlakiem  I Kompanii Kadrowej Legionów Kraków – Kielce

W dniach 6 - 12 sierpnia 2020 roku odbył się 55., a 40. po wojnie, Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej Legionów Kraków – Kielce pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Karoliny Kaczorowskiej, małżonki ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie. W marszu brał udział mł. chor. rez. Tomasz Dyzma – wiceprezes Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej.

Dla mł. chor. rez. Tomasza Dyzmy (wiceprezesa Okręgu Lubelskiego ZOR RP i jednocześnie prezesa Związku Piłsudczyków - Oddział Lublin) był to już 27. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej Legionów Kraków – Kielce.

Marsz odbył się na historycznym szlaku bojowym Pierwszej Kompanii Kadrowej, która rankiem w dniu 6 sierpnia 1914 roku wyruszyła z Krakowskich Oleandrów, aby jak później pisał Marszałek Józef Piłsudski: „czynem zbrojnym budzić Polskę do zmartwychwstania”. Trasa tegorocznego Marszu wiodła przez następujące miejscowości: Michałowice (gdzie 106 lat temu Legioniści obalili słupy graniczne państw zaborczych), Słomniki, Miechów, Wodzisław, Książ Wielki , Jędrzejów, Chęciny i Kielce.  

W Marszu uczestniczyło około 150 osób z całej Polski i z zagranicy. Uczestnicy Marszu mieli do pokonania trasę o długości ponad 160 km . Mimo upału jaki dawał się we znaki, Marsz odbył się podobnie jak miało to miejsce w latach ubiegłych i 12 sierpnia Kielce przywitały Kadrówkę.

Przed rozpoczęciem Marszu, w dniu 5 sierpnia 2020 roku o godzinie 17:30 w Katedrze Wawelskiej odprawiona została uroczysta Msza święta za duszę ś. p. Marszałka Józefa Piłsudskiego i Jego Żołnierzy. Po Mszy nastąpiła uroczystość składania wiązanek i wieńców na trumnie Marszałka   i na sarkofagu ś.p. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Jego małżonki Marii Kaczyńskiej w krypcie Srebrnych Dzwonów. Wieczorem na Kopcu Niepodległości – Mogile Mogił Józefa Piłsudskiego na Krakowskim Sowińcu odbył się uroczysty capstrzyk. Podczas capstrzyku w imieniu Prezydenta RP, Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz odznaczył medalem 100- lecia Odzyskanej Niepodległości Tomasza Dyzmę.

Następnego dnia to jest 6 sierpnia 2020 r. o godzinie 7:00 rano w Krakowskich Oleandrach odbyła się uroczystość pożegnania wyruszających na trasę uczestników tegorocznego Marszu Szlakiem Kadrówki. W uroczystościach wziął udział wieloletni Komendant Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, a obecnie Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który również witał Kadrówkę 12 sierpnia 2020 roku w Kielcach przed pomnikami Czwórki Legionowej   i Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Najważniejsza część uroczystości wieńczących tegoroczny Marsz odbyła się na Placu Wolności przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie Honorowy Komendant Marszu Jan Józef Kasprzyk odznaczył Medalami „Pro Bono Poloniae” oraz „Pro Patria” osoby zasłużone na rzecz „Kadrówki”. Po defiladzie uczestnicy marszu udali się pod dawny Pałac Biskupów Krakowskich, gdzie w roku 1914 stacjonował Józef Piłsudski ze swoim sztabem. Tam też, po apelu poległych i salwie honorowej Marsz rozwiązano. Funkcję Komendanta tegorocznego LV (40.) Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej Legionów pełnił Prezes Stowarzyszenia „Jodła” Dionizy Krawczyński, który został ponownie wybrany przez uczestników Marszu na Komendanta LVI (41. ) Marszu w 2021 roku.

Foto: Michał Rybak kadrowka.org

Tomasz Dyzma

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04