Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Prace porządkowe członków ZOR RP w rejonie okopów strzeleckich  w Smoleniu (Gmina Pilica, Powiat Zawierciański)

25 sierpnia 2020 roku członek Okręgu Śląskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej asp. sztab. rez. Jerzy Jędrusik wspólnie z Maciejem Świderskim i Mieczysławem Szczygielskim – członkami Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej - wykonali prace porządkowo – renowacyjne w rejonie okopów strzeleckich z okresu I Wojny Światowej w miejscowości Smoleń, Gmina Pilica.

Dbając o miejsca związane z historią walk na Jurze w listopadzie 1914 roku, dokonano prac porządkowych polegających na odmalowaniu tablic informacyjnych, posprzątaniu śmieci i zagrabieniu liści w pasie przebiegających okopów strzeleckich.

Dokonano ponownego montażu słupa z tablicą informacyjną oraz założono nowe tabliczki informacyjne. Ponadto wykarczowano odrosty i wyrwano chwasty w rejonie zarysów okopów pochodzących z okresu I Wojny Światowej.

Okolice Pilicy i Smolenia, gdzie znajdują się ruiny XIV wiecznego zamku, były miejscem walk w okresie tzw. Wielkiej Wojny na Jurze w listopadzie 1914 roku.

W 1915 roku malarz Wojciech Kossak służący w wojsku austriackim namalował obraz ,,Na polu bitwy pod Smoleniem”. Na terenie ruin zamku, które ucierpiały także w wyniku ostrzału artyleryjskiego odkryto kilka grobów żołnierzy austriackich z okresu 1914-1915.

W 2014 r., w 100. rocznicę potyczek w rejonie Smolenia, ustawiono kilka tablic oraz wytyczono przebieg okopów. Zostało to wykonane przez Nadleśnictwo Olkusz oraz PTTK w Zawierciu. Od kilku lat miejscem tym opiekują się także członkowie KMZZ z Zawiercia oraz członkowie ZOR RP Koła w Zawierciu.

Jerzy Jędrusik

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04