Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Nowe opracowania historyczne Jerzego Jędrusika

Okres pandemii i ograniczenia z tym związane sprzyjały pracy w domowym zaciszu. Ten czas wykorzystał asp. sztab. rez. Jerzy Jędrusik- wiceprezes Okręgu Śląskiego i jednocześnie wiceprezes Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Tarnowskich Górach do napisania trzech opracowań historycznych.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy ukazał się album „Policja wczoraj i dziś. Barwy, odznaki, odznaczenia”. Jest to już druga tego typu pozycja, gdyż wcześniej Jerzy Jędrusik wydał album o odznaczeniach strażackich. W wydanym obecnie albumie ukazana została historia powstania Policji Państwowej. Ochrona porządku publicznego sięga straży obywatelskich, które działały już w latach 1914- 1915, m. in.: w Warszawie i Lwowie.

Publikacja na 110 stronach zawiera przegląd odznaczeń, medali a także umundurowania obecnej Policji i jej poprzedniczek na przestrzeni lat 1914 -2020.

W albumie umieszczone zostały podstawowe informacje i zdjęcia odznak innych organizacji i stowarzyszeń pośrednio związanych z Policją. Do nich należą IPA, NSZZ Policji, Rodzina Policyjna 1939, Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych.

Kolejne opracowanie to książka pt. ,,Wrześniowe drogi. Żołnierskie wspomnienia 1936 – 1945”, która na tle wydarzeń lat 1936-45 ukazuje losy żołnierza WP. Dowiadujemy się z niej wielu ciekawych informacji związanych z powstaniem KOP, służbą na granicy polsko – sowieckiej, a następnie walkami we wrześniu 1939 r.
w rejonie Skał Kroczyckich i działalności w ZWZ –AK na terenie Krakowa i Obwodu Olkuskiego AK.

Na 170 stronach książki autor opisał fakty dotyczące lat okupacji hitlerowskiej Krakowa. W książce ukazana został m. in.: postać generała broni (wówczas gen. dyw.) Leona Berbeckiego jako inicjatora budowy umocnień w rejonie Skał Kroczyckich.

 

Losy bohatera, zaprowadzą czytelnika na ostatnich stronach książki do Kłodzka, dokąd musi uciekać ze swoją rodziną w sierpniu 1945 r. przed zemstą NKWD.

Trzecią publikacją jest 60 stronicowa broszura „Zabytki, obiekty sakralne w powiecie zawierciańskim. Cz. I Gm. Kroczyce, Włodowice, Zawiercie” ukazująca zabytki sakralne jakie znajdują się na terenie powiatu zawierciańskiego. W pierwszej części broszury opisał zabytkowe kościoły i kapliczki oraz krzyże z Gmin: Kroczyce, Włodowice i Zawiercie. W drugiej części uzupełnieniem opisu są mapy tych Gmin z zaznaczonymi zabytkami, atrakcjami turystycznymi oraz bazą turystyczną i noclegową. W przygotowaniu jest kolejna część prezentująca pozostałe gminy powiatu zawierciańskiego.

Krzysztof Tomaszewski, Jerzy Jędrusik

  • 02
  • 03
  • 04