Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Członkowie Koła ZOR RP w Tarnowskich Górach upamiętnili 158. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego w Zawierciu

20 stycznia 2021 r., w 158. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, st. kpr. rez. Damian Liszczyk – członek Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Tarnowskich Górach (Okręg Śląski) wspólnie z prezesem Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej Maciejem Świderskim zapalili znicze na grobach powstańców styczniowych.

Zawiercie w 1863 roku leżało w pobliżu granicy Prus i Austrii przy kolei wiedeńskiej oraz znajdowało się w pobliżu szlaku przemarszów oddziałów powstańczych. Dlatego też było miejscem przerzutów broni dla powstańców.

W rejonie Zawiercia w 1863 roku doszło do kilku poważniejszych potyczek z wojskami rosyjskimi. I tak, 22.03.1863 r. doszło do potyczki pod Kużnicą Masłońską, 1.03.1863 roku pod Mrzygłodem, a 25.04.1863 roku pod Łazami.

W rejonie ul. M. Reja w Fugasówce gm. Ogrodzieniec znajduje się mogiła powstańców poległych pod Kużnicą Masłońską, który odwiedzono i zapalono znicz. Nadmienić należy, że grób pod koniec roku 2020 został gruntownie odnowiony przez Urząd Miejski w Ogrodzieńcu, postawiono granitowy pomnik wraz ze słupkami.

 

Kolejnym miejscem gdzie zapalono znicz jest grób powstańców z wysokim krzyżem znajdujący się przy ulicy 11 listopada w Zawierciu. Krzyż ten został postawiony na miejscu mogiły trzech powstańców styczniowych, którzy polegli w potyczce pod Mrzygłodem. Na poprzednich krzyżach była wyryta data 1863. Jako ciekawostkę należy podać fakt, że za grobem znajduje się budynek z numerem 20. Jest to budynek dawnego lazaretu, który funkcjonował w okresie I wojny światowej.

Jerzy Jędrusik

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04