Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Porządkowanie cmentarzy legionowych na Wołyniu przez członka ZOR RP

Członek Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej sierż. szt. SG Konrad Pawłoś, funkcjonariusz Komendy Głównej Straży Granicznej w Warszawie, był jedną z osób, które w dniach 17-19 września porządkowały cmentarze legionowe na Wołyniu.

Sierż. szt. SG Konrad Pawłoś porządkował cmentarze legionowe na Wołyniu wraz z funkcjonariuszami Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie i przyjaciółmi.

Podczas trzydniowego pobytu w Obwodzie Wołyńskim na Ukrainie udało się uporządkować ponad 140 grobów na cmentarzu w Przebrażu, dawnej polskiej miejscowości obecnie noszącą nazwę Hajowe (Gajowe), gdzie pochowani są legioniści pułków sformowanych w Rozprzy. Ponadto zostały odwiedzone również inne polskie cmentarze m.in.: Polski Lasek koło Kostiuchnówki, gdzie znajduje się cmentarz powstały w czasie działań wojennych jesienią 1915 r. Znajdował się w miejscu stacjonowania Legionów Polskich i był miejscem pochówku poległych legionistów w działaniach liniowych. W późniejszych latach pochowani zostali tutaj również żołnierze walczący w wojnie polsko bolszewickiej. Cmentarz w Wołczecku który jest jednym z największych i najbardziej znanych cmentarzy legionowych, położony na południowo-zachodnim skraju wsi Wołczeck na charakterystycznym niewielkim wzgórzu porośniętym wiekowymi sosnami. Oprócz legionistów chowani na nim byli żołnierze wszystkich walczących armii. Jednym z pierwszych pochówków był pogrzeb oficerów poległych 5 listopada 1915 r. podczas szturmu Polskiej Góry. Na wołczeckim cmentarzu chowano przeważnie rannych zmarłych w szpitalach polowych oraz żołnierzy poległych w walkach pozycyjnych. Podczas ofensywy Brusiłowa w lipcu 1916 r. cmentarz w Wołczecku został uszkodzony przez rosyjską artylerię.

Warto nadmienić iż pamięć o polskich żołnierzach biorących udział w walkach na Wołyniu przeciwko Rosji bolszewickiej podtrzymują polscy harcerze z Centrum Dialogu Kostiuchnówka Chorągwi Łódzkiej ZHP. Od 1998 r. sprawują opiekę nad miejscami pamięci związanymi z wojną Polski z sowiecką Rosją w latach 1919–1920. Harcerska Służba Pamięci ratuje, odnawia lub porządkuje polskie cmentarze i kwatery wojenne, pojedyncze pochówki na innych cmentarzach (wojennych i cywilnych), jak również pojedyncze mogiły indywidualne i zbiorowe, na które można natrafić w wielu miejscach na Wołyniu i Rówieńszczyźnie. Osobą która towarzyszyła uczestnikom wyjazdu podczas trzydniowego pobytu w Kostiuchnówce był harcmistrz Jarosław Górecki który wywodzi się z Hufca ZHP Zgierz im. Wojska Polskiego, sprawujący funkcję dyrektora Centrum Dialogu w Kostiuchnówce.

K. P.

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04